Zipsy YKK: kvalita, výdrž, nápad a všetko, čo je za tým
René Kujan
4 minuty čtení
Keď balíme svoje obľúbené outdoorové vybavenie na ďalšiu dobrodružnú výpravu, asi málokto si uvedomuje, aký vysoký komfort a všestrannosť nám poskytuje taká zdanlivo obyčajná a nepodstatná vec - zips. Len si predstavte, keby zrazu všetky zipsy na našom outdoorovom vybavení zmizli. Zrejme by nám spadli nohavice, otvorili sa vrecká, vysypali batohy, zo spacákov by boli len obyčajné deky, z peňaženiek by sa nám vykotúľali všetky peniaze, do stanov by nám fúkalo... Zipsy sú len malá drobnosť, ale naše vybavenie robia tým, čím je. A každú poriadnu, kvalitnú výstroj spoznáme podľa toho, že jeho zipsy nesú označenie YKK. Prečo? Pretože je to značka zrejme najlepších zipsov na svete. Poďme spoločne porozopnúť zips blúzky tajomstva a poodhaliť, čo sa za týmito troma písmenami skrýva.
Z OBSAHU:
HISTÓRIA FIRMY YKK
Skratka YKK v sebe skrýva tri japonské slová Yoshida Kogyo Kabushikikaisha. To preložené do slovenčiny znamená približne „Výrobný závod Yoshida, s.r.o.“. Spoločnosť založil v japonskom Tokiu v roku 1934 činorodý Tadao Yoshida. To mal vtedy 26 rokov. Pôvodný názov znel San-es Shokai. Ten sa neskôr zmenil na Yoshida Kogyo Kabushikikaisha alebo YKK, ako ho poznáme dnes.

Veľmi rýchlo si šikovní Japonci vydobyli miesto na slnku svojou kvalitou a spoľahlivosťou. YKK je dnes najväčším výrobcom zipsov na svete. Produkty s vyrazenými tromi písmenami nájdeme v outdoore takmer všade: na bundách a nohaviciach, na organizéroch, taškách a batohoch, na topánkach, spacích vakoch, stanoch aj peňaženkách a mnohých ďalších miestach. A práve vďaka YKK [niekedy vyslovované tiež anglicky „uaj kej kej“] poznáme aj také dobrodenia ako automatické a poloautomatické zipsy, obojstranné vrecká, reverzibilné jazdce na spacákoch, „trhacie“ zipsy na lavínových batohoch (QuickBurst) a mnoho ďalších. Nebude teda nijako prehnané, keď preberieme firemné tvrdenia o nekompromisnom prístupe k inováciám a kvalite.
► Zaujímajú ťa aj ďalšie materiály používané v outdoore? |
Podniková filozofia
Zaujímavá je aj samotná podniková filozofia výrobcu. Už sám zakladateľ vniesol do začínajúcej firmy uvažovanie v začarovanom „Kruhu dobra“ – „Cycle of goodness“. To hovorí, že žiadna spoločnosť nemôže prosperovať, pokiaľ neprináša prospech aj ostatným. To je samozrejme krásna myšlienka. A keď navyše so sebou prináša dôraz na kvalitu, inovácie a udržateľnosť, zákazníci môžu len jasať a so súhlasne našpúlenými perami a zomknutým obočím prikyvovať. V zásade jednoduchá filozofia japonského výrobcu tak nejako so samurajskou hrdosťou hovorí: „Rob veci tak dobre, ako len môžeš.“ A výsledok? Spoľahlivé výrobky s dlhou životnosťou. Z kvalitných materiálov, v precíznom spracovaní, s hladkým chodom. Na pozretie a vyskúšanie v každej predajni HUDY.

Tadao Yoshida zomrel pred viac ako 30 rokmi, filozofia, s ktorou sa vrhol do výroby a s ktorou vystaval impérium najväčšieho producenta zipsov na svete, však prežíva. Ani dnes nie je u YKK na prvom mieste tak často vzývané znižovanie nákladov, ale investícia do výskumu a vývoja. V súčasnosti sa zipsy YKK vyrábajú na mnohých miestach po celom svete. YKK má výrobné závody v Japonsku, USA, Kanade, Mexiku, Brazílii, Nemecku, Číne, Vietname, Indonézii a ďalších.
Druhy zipsov YKK
A aké zipsy YKK vlastne vyrába a dodáva doslova do celého sveta?
► Kosticové zipsy (niekedy môžeme počuť aj označenie „kostené“) sú zipsy, ktoré majú jednotlivé zuby vyrobené z plastu alebo kovu a pripevnené na páske. Takéto zipsy sú mechanicky veľmi odolné. Tie plastové lepšie odolávajú zime a zamŕzaniu, znesú hrubšie zaobchádzanie. Často sa preto používajú na odevoch do ťažších podmienok a batožine, ktorá má niečo vydržať. Kovové kostice nachádzame najčastejšie na zipsoch rázporkov nohavíc. Kov je samozrejme do mrazov menej vhodný.

► Asi najčastejším typom zipsov, s ktorým sa pri outdoorovom vybavení stretneme, sú špirálové zipsy. Špirálové preto, že ich zubatú časť tvorí vlastne jedna dlhá špirála po každej strane, kde je každý zákrut špirály natvarovaný do zuba. Špirálové zipsy majú tú výhodu, že sú veľmi ľahké a flexibilné. So zväčšenou špirálou sa pokojne pustia aj do boja so zimnými podmienkami.
► Špeciálnu kategóriu tvoria zipsy vodeodolné a vodotesné. Vodeodolné zipsy majú často špirálovú štruktúru so zubami otočenými dovnútra a špeciálnym poťahom na páskach. Pri vodotesných zipsoch hrajú prím skôr kostice. Medzi tie najznámejšie patrí zips s patentovanou technológiou AquaGuard, ktorý je vodeodolný. Taktiež kompletne vodotesné zipsy AquaSeal – pochádzajú z dielní YKK.

► Hoci sú neviditeľné zipsy záležitosťou skôr módnej garderóby, nájdeme ich niekedy aj v outdoore – napríklad na vreckách mikín La Sportiva Elements.
► Ďalej tu máme zipsy s dvoma jazdcami, ale pozor: Jazdce niekedy smerujú k sebe (tzv. „zipsy súosé“) a umožňujú nám napríklad vytvoriť vstupný otvor do batohu kdekoľvek v celej dĺžke zipsu. To jazdce, ktoré smerujú od seba („protismerné zipsy“) umožňujú presný opak - vytvoriť uzavretý úsek kdekoľvek v celej dĺžke zipsu, teda inými slovami otvoriť čiastočne zips ako z jednej, tak z druhej strany. Protismerné zipsy si môžeme užívať napríklad na dlhých zimných bundách, kde môžeme pootvoriť spodnú stranu zipsu napríklad v prípade, keď stúpame do svahu, zdvíhame vyššie kolená a bunda by nám v tom inak bránila.

Druhy jezdcov
Druhov zipsov je neuveriteľné množstvo, väčšinou sa odvíjajú od špirál alebo kostíc. Čo ale ešte robí zips zipsom, je jazdec. Na jazdce (bežce) YKK sa tiež pozrieme bližšie, aj tých na outdoorovom vybavení nájdeme celý rad. Tu aspoň tie najdôležitejšie z nich:
► Jednoduchý: Jazdec z jedného kusu materiálu, zatvára, otvára, nič viac. Väčšinou ale nachádzame na vybavení jazdce zložitejšie. Napríklad taký...

► Plne automatický jazdec: Mechanizmus s vnútorným tŕňom zasahujúcim do zúbkov zipsu udržuje jazdec pevne v akejkoľvek pozícii v celej dĺžke zipsu. Jazdec zostáva blokovaný, kým ho tiahlom aktívne neuvoľníme pre pohyb nahor alebo nadol.

► Poloautomatické jazdce sú vlastne ešte o niečo zložitejšie ako ich plne automatickí súrodenci. Poloautomat totiž v jednej zo svojich krajných polôh tiahla (smerom dole) úplne blokuje jazdec v pozícii. V opačnej polohe (smerom nahor) ho naopak úplne uvoľňuje, takže môžeme jedným opatrným trhnutím rozopnúť zips v celej dĺžke. Taký jazdec oceníte napríklad na bočných zipsoch prevlečných nohavíc.
► Reverzibilný jazdec je jazdec umožňujúci pretáčanie tiahla po malej koľajničke z jednej strany na druhú, zvonku dovnútra a opačne. Tento môžeme nájsť napríklad na niektorých spacákoch alebo obojstranných mikinách.

► Na vreckách búnd, do ktorých je možné odev zbaliť, nájdeme zase obojstranný jazdec, teda jazdec s jedným tiahlom vo vnútri a druhým zvonku. Zips sa tak dá bezproblémovo používať z oboch strán.

VŠETKO SÚVISÍ SO VŠETKÝM A S YKK
Svet zipsov YKK je oveľa obsiahlejší ako v tomto článku. Pokiaľ sa chcete ponoriť do fascinujúceho sveta zipsov viac, navštívte priamo stránky YKK. Svetovo najväčší výrobca zipsov YKK zostáva synonymom pre kvalitu, spoľahlivosť a inovácie aj v našom outdoorovom svete. Mnoho z nás by určite bolo veľmi prekvapených, kde všade a ako dlho už nás vlastne YKK sprevádza takmer na každom kroku. Skromný, nenápadný, ale veľmi zovretý a spoľahlivý sluha. A teraz - povedzte sami: Bolo by prehnané tvrdenie, že sú to práve zipsy YKK, čo držia naše outdoorové vybavenie, a tým pádom vlastne aj naše životy, pohromade?!
