Ako vybrať horolezecké lano
HUDY tým
8 minut čtení
Lano spája členov lanového družstva, teda lezúceho a istiaceho. V prípade pádu lezca dôjde k jeho zachyteniu, pokiaľ istiaci kamarát správne zareaguje a zablokuje lano v istiacej pomôcke. Na športové lezenie, horolezectvo a lezenie na umelých stenách sa vždy používa dynamické lano. Je schopné sa pretiahnuť (až o 40 %) a stlmiť tak rázovú silu pôsobiacu na padajúceho lezca, a zabezpečiť čo najšetrnejšie zachytenie pádu.
LANO NA STENU, SKALY ALEBO DO HôR?
Pre lezenie na skalách a na umelej stene potrebujete lano tzv. jednoduché. Sú dimenzované tak, aby jeden prameň lana s dostatočnou rezervou zachytil pád. Vhodné tam, kde nehrozí zvýšené nebezpečenstvo preseknutie lana o ostré hrany alebo padajúce kamene.
Pre alpské skalné lezenie, lezenie v ľade a mixy sú výborné laná polovičné. Systém polovičných lán, kedy sa používajú dva pramene lana, prináša významné zníženie rizika preseknutia lana padajúcimi kameňmi alebo o ostrú hranu a poskytuje maximálnu bezpečnosť vo vysokých horách a pri ťažkom lezení. „Polky“ sú síce ťažšie oproti jednoduchému lanu, ale ich prednosti vyniknú pri lezení dlhých ciest, kde istenie nesleduje jeden priamy smer - jedno lano precvakávame istením napravo a druhé lano istením naľavo, čím minimalizujeme trenie lana. Ich zviazanie nám umožní robiť dlhé zlanenia, ktoré sú vo veľkých stenách pomerne časté. Tiež pre lezenie v ľade sú vhodnejšie vďaka svojej väčšej prieťažnosti. Istenie precvaknuté jedným z lán je menej zaťažované. Určite si kúpte laná odlišných farieb pre lepšiu orientáciu.
Pre viacdĺžkové športové lezenie v horách sa používajú dvojité laná, tzv. dvojčatá. Sú ľahšie ako polovičné laná a po spojení umožňujú dlhé zlanenie. Pretože ich technické parametre sú iné ako u polovičných lán, musia byť každým istením precvakané obe laná spoločne. Využitie dvojčiat je menej univerzálne ako lán polovičných.
ODPORÚČANÝ TYP A DĹŽKA LáN PODĽA HOROLEZECKEJ AKTIVITY
Disciplína | Typ | Dĺžka | Poznámka |
Športové lezenie (skaly, stena) | 60 - 70 m | ||
Alpské (horské) športové lezenie | 50 - 60 m | ||
Lezenie v ľade a mixovom teréne | > 60 m | Vhodná je vodeodpudivá úprava. | |
Ľadovcová túra | 30 - 50 m | Bez lezeckých pasáží možno použiť aj typ 1/2. Vhodná je vodeodpudivá úprava. |
|
Túra v horách (ľadovec + hrebeň) | 50 - 60 m | Vhodná je vodeodpudivá úprava. |
AKÝ ZVOLIŤ PRIEMER LANA?
Časy nepoddajných, hrubých konopných lán a bielizňových šnúr sú našťastie minulosťou. Nové technológie výroby lán umožňujú zmenšovanie priemeru pri zachovaní vysokej pevnosti.
Všeobecne platí, že čím je lano silnejšie, tým má:
- odolnejší oplet,
- vyšší počet normovaných pádov,
- životnosť,
- odolnosť proti možnému pretrhnutiu,
- lepšie trenie v istítku pri istení lezca s výrazne vyššou váhou.
Nevýhodou je horšia manipulácia a váha oproti tenkým lanám, ktoré sa ľahšie cvakajú do postupového istenia. Čím bude lano tenšie, tým bude rýchlejšie prešmykovať v istítku a to treba brať do úvahy pri istení.
Laná tenšie sú vhodné na prelezy ťažkých ciest, rýchle prelezy vo veľkých stenách, kde každý gram, o ktorý ste ľahší, môže hrať svoju úlohu a kde sa s pádmi príliš nepočíta. Keď začínate s lezením, leziete na piesku, kde hrozia dlhé pády a vysoký oder lana, alebo v oblasti, kde je skala členitá ostrými výstupkami, zvoľte lano hrubšie. Tzn. pri jednoduchom lane 9,5–10,2 mm.
VYPLATÍ SA IMPREGNOVANÉ LANO?
Nielenže nasiaknuté dynamické lano výrazne zvýši svoju hmotnosť a manipulačné vlastnosti, ale predovšetkým mokré lano stráca pádovú odolnosť až o 30 %. Vodeodpudivá úprava zvyšuje aj životnosť lana, kedy sa stáva odolnejším voči špine a oderu. Úprava môže byť aplikovaná iba na oplete, alebo kompletne na oplete a jadre lana. Druhý variant je síce drahší, ale vykazuje najlepšie dlhodobé vlastnosti. Tiež doba potrebná pre vysušenie lana a tým aj návrat k plnému rozsahu pevnostných parametrov je oveľa kratšia ako u lán bez akéhokoľvek ošetrenia. Na skalách je vodeodpudivá úprava vítaná, na horách žiadúca. Že je lano impregnované spoznáte označením od výrobcu. Napríklad spoločnosť Mammut značí laná symbolmi Protect pre úpravu opletu a Dry pre kompletné ošetrenie opletu a jadra. Značka Tendon používa symbol Complete Shield pre kompletné ošetrenie jadra a opletu lana.
AKO SA VYZNAŤ V ÚDAJOCH NA LANE?
Moderné horolezecké laná sú vyrábané z polyamidu a musia prejsť prísnym testovaním európskej normy CE. Ešte prísnejšiu, ale nepovinnú normu predpisuje UIAA (Medzinárodná horolezecká federácia). Laná s logom UIAA majú teda ešte o niečo lepšie parametre. Podľa normy musia byť u každého lana označené jeho dôležité údaje:
- Typ lana
jednoduché, polovičné, alebo dvojité - Dĺžka lana v metroch
- Počet normovaných pádov podľa UIAA
Podľa normy E892 musí jednoduché lano vydržať minimálne 5 normovaných pádov s 80 kilogramovým závažím, laná polovičné sa testujú so závažím s váhou 55 kg a laná dvojité musia absolvovať minimálne 12 pádov s 80 kilogramovým závažím. Závažie je 4,8 m nad istením, voľný koniec lana je 2,8 m a pád je zachytený „natvrdo“. Tento test je opakovaný do zničenia lana. V praxi je takých pádov málo, preto nemusíte mať obavy, keď si do lana za víkend niekoľkokrát odskočíte. - Rázová sila
Pre bezpečné zachytenie a priebeh pádu je tento údaj (udávaný v kN) veľmi dôležitý. Lano musí byť dostatočne pružné, aby pohltilo časť rázovej energie pôsobiacej na lezca a istiace body. Čím je rázová sila menšia, tým je lano pružnejšie a pri zachytení pádu poskytne lezcovi „mäkší“ pád. Menšia sila pôsobí aj na istenie (vklínence, nity, slučky a pod.) - Predĺženie lana
Predĺženie lana (v percentách) určuje, o koľko sa lano pretiahne pri zaťažení 80 kilogramami pri normovanom páde. Tento údaj priamo súvisí s rázovou silou. Na lano s väčšou pružnosťou pôsobí menšia rázová sila. Nevýhodou je predĺženie dĺžky pádu, kedy hrozí nebezpečenstvo úrazu tela o možné výčnelky skaly. - Pomer opletu lana
Niektorí výrobcovia udávajú percentuálny pomer opletu voči jadru. Čím je väčší pomer opletu lana, tým je lano odolnejšie.
- Rok výroby lana
- Priemer lana
- Váha
Udáva sa v gramoch na jeden m lana. - UIAA absorpcia vody
Laná, ktoré sú ošetrené impregnáciou, nesmú absorbovať vodu o viac ako 5 % hmotnosti lana. Pre predstavu, neošetrené lano absorbuje okolo 50 % vody. - Predĺženie po prvom páde
Udáva, o koľko percent sa lano predĺži po prvom normovanom „tvrdom“ páde. Lano sa po vyvesení alebo naviazaním sa na jeho druhý koniec vráti do pôvodnej dĺžky. - Posuv opletu
Udáva, o koľko sa pri zaťažení povrchu lana posunie oplet oproti jadru. Posuv sa udáva v % a podľa normy E892 nesmie byť väčší ako 2%.
AKO SA SPRÁVNE STARAť O LANO
Pozor na prvé rozbalenie lana! Pokiaľ novo kúpené lano nerozbalíte správne, bude sa uzlovať, krútiť a budú sa vám na ňom robiť slučky. Príčinou je tvarová pamäť, daná zabalením. Lano je preto nutné rozmotať v proti smere balenia, alebo kúpiť lano, ktoré je balené technológiou umožňujúcou použitie lana priamo po rozbalení. Tá je napríklad pri lanách Mammut označená symbolom LapCoiled.
ÚDRŽBA A SKLADOVANIE LANA
- Lano je možné prať v teplej vode do 30 °C ručne vo vani, alebo využiť automatickú práčku na program „vlna“. Lano neodstreďujeme, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Občasné pranie udržuje dobré vlastnosti pre manipuláciu s lanom a predlžuje životnosť lana. Používame špeciálne pracie prostriedky. Lano sušíme vo vetranom priestore voľne rozprestreté, pri izbovej teplote mimo slnečného žiarenia a zdroja sálavého tepla. Vysušenie lana je veľmi dôležité a môže trvať aj dlhšie ako týždeň.
- Lano skladujeme na suchom a tmavom mieste, v prostredí bez vplyvu chemických výparov. Ak ho zavesíme, potom za zvláštny popruh alebo slučku. Nikdy za jeden prameň bábiky. Laná neskladujte v garáži, hrozí poškodenie výparmi z autobatérií, farieb a iných chemikálií.
- Vak na lano je pri športovom lezení najlepším prostriedkom pre ľahkú prepravu lana a jeho ochranu proti nečistotám. Lano je tak vždy počas prepravy bezpečne uložené a zabezpečené. Pri lezení leží na rozprestretom obale a je opäť izolované od nečistôt na zemi. Vak na lano tak veľkou mierou prispieva k ochrane lana a predlžuje jeho životnosť.
ŽIVOTNOSť LANA
Lano je tým najzraniteľnejším a najdôležitejším medzičlánkom v celom systéme istenia. Najhorším prípadom čo vás môže stretnúť je jeho preseknutie pádom cez ostrú hranu alebo padajúcim kameňom, stáva sa to však zriedka. Lano väčšinou stratí svoje dynamické vlastnosti a tým aj schopnosť bezpečne zachytiť pády. Tuhé lano už nemôže absorbovať pádovú energiu, všetky istiace prvky vrátane lezca a ističa sú tak nadmerne zaťažované, čo môže byť životu nebezpečné.
Lano pravidelne kontrolujte a Ak nahmatáte sploštené miesta (miesta deformovaných polyamidových vlákien po opakovanom nadmernom zaťažení), miesta kde je poškodený oplet a jadro lana je exponované alebo ak je lano nadmerne tuhé, určite stojí za zamyslenie, či je vám milší váš život alebo kus špagátu. Ak ste občasný víkendový lezec, lano vyraďte po piatich rokoch, ak leziete intenzívne, lano odrovnáte počas jedného roka.
POZOR! Lano stráca svoju elasticitu aj pôsobením vlhkosti a ak nie je používané viac ako šesť rokov nepoužívajte ho.
POZOR! Všeobecne platí, že by sa lano malo vyradiť v okamihu, keď subjektívne cítite k lanu nedôveru.
Lano by sa malo zlikvidovať bez ohľadu na dobu použitia vždy, keď:
- prišlo do styku s chemikáliami, najmä s kyselinami
- oplet je poškodený tak, že presvitá jadro
- oplet je extrémne opotrebovaný alebo veľmi rozstrapkaný
- oplet je viditeľne posunutý
- lano je silne zdeformované (stuhnutie, vruby, miestne zoslabenie alebo zosilnenie)
- lano bolo vystavené extrémnemu zaťaženiu (napr. ťažkým pádom)
- lano je extrémne znečistené bežne nevyprateľnými nečistotami
- lano bolo poškodené teplom, abráziou alebo spálené trením
- bola prekročená výrobcom v návode odporúčaná životnosť (aj keď lano nebolo používané)
- ste stratili dôveru ku kvalite lana
Zistite v ďalšom článku, kedy vymeniť dosluhujúci lezecký materiál.