Camino de Santiago - Ako sa pripraviť na Svätojakubskú cestu?
Tereza Jandová
10 minut čtení
Je len málo tých, ktorí o pútnickom chodníku do Santiaga de Compostela ešte nikdy nepočuli. Záujem o diaľkovú chôdzu je z roka na rok vyšší a púť k pozostatkom svätého Jakuba je toho dôkazom. Či sa rozhodnete Svätojakubskú cestu zdolať pešo alebo na bicykli, buďte si istí, že sa zapíše do vášho osobného zoznamu nezabudnuteľných zážitkov.
Z OBSAHU:
- Čo je to Camino de Santiago
- História el Camino de Santiago Compostela
- Svätojakubská mušľa
- Kedy vyraziť
- Francúzska cesta
- Severná cesta
- Camino primitivo
- Vía de la Plata
- Portugalská cesta
- Ako sa pripraviť
- Ubytovanie
- Vybavenie
čo je Camino de Santiago?
Všeobecne slovo camino znamená v preklade zo španielčiny cesta. Cesta do mesta Santiago de Compostela tu však nadobúda podstatne širší význam. Sú v nej skryté stovky zdolaných kilometrov, vytrvalosť spojená s každodenným skorým vstávaním, putovanie v horúčave aj daždi. Ale aj krásne výhľady, sloboda, milí ľudia a uspokojenie, že ste dokázali niečo výnimočné. Tak to všetko je Camino s veľkým písmenom C.
Čo je to ale predovšetkým? Ide o najznámejšiu pútnickú cestu v Európe, ktorá je populárna nielen medzi kresťanmi, ale aj širšie medzi ľuďmi, ktorí si chcú urobiť poriadok v hlave a ujasniť si, čo je pre nich v živote najdôležitejšie. Motiváciou pre všetkých tých, ktorých na tejto púti stretnete, môže byť čokoľvek. Žiadny dôvod, ani ten najnepochopiteľnejší, nie je zlý. Hlavné čo potrebujete, aby ste sa na Camino de Santiago mohli vydať, je odvaha. Odvaha urobiť niečo tak bláznivé, ako vydať sa stovky kilometrov Španielskom či Portugalskom.
NIEČO MÁLO Z HISTÓRIE el Camino de Santiago Compostela
Histórie týkajúcej sa svätého Jakuba, po ktorom je táto púť pomenovaná, sa dotkneme len zľahka. Jakub s prívlastkom Starší či Väčší bol jeden z dvanástich apoštolov Ježiša Krista. Po smrti svojho učiteľa ďalej šíril kresťanskú vieru, čo sa mu, rovnako ako mnohým ďalším, stalo osudným. V roku 44 nášho letopočtu bol v Jeruzaleme sťatý a stal sa prvým z apoštolov-mučeníkov.

To, ako sa jeho pozostatky dostali na miesta, kde leží dnešné Santiago de Compostela, je opradené tajomstvom. Jedna z legiend hovorí, že ho tam odniesli anjeli a okolo miesta, kde bol svätý Jakub pochovaný, bolo vystavané mesto pomenované práve po tomto svätcovi. Santiago znamená v preklade Jakub a Compostela hviezdne pole, čo odkazuje na ďalšiu z legiend. V tej sa hovorí, že Jakubov neoznačený hrob jednej noci ožiaril jasný hviezdny svit. Najpravdepodobnejší je však príbeh rozprávajúci o troch mníchoch, ktorí mali do Španielska pozostatky dopraviť.
Svätojakubská mušľa
Pri legendách ešte zostaneme. Tentoraz pôjde o relikviu úzko spätú s púťou do Santiaga de Compostela. Jedná sa o takzvanú svätojakubskú mušľu, podľa ktorej poznáte pútnikov putujúcich do tohto posvätného miesta. Traduje sa, že počas kotvenia lode nesúcej ostatky svätého Jakuba v prístave postával neďaleko rytier na koni. Kôň sa splašil, zdesený leskom vychádzajúcim z lode, a skočil aj s rytierom do mora. Našťastie stihli nebohého rytiera zachrániť. Aké však bolo prekvapenie, keď rytiera z vody vytiahli a ten bol celý pokrytý mušľami, ktorým sa odvtedy začalo hovoriť svätojakubské.
KUNGSLEDEN – KRÁĽOVSKÁ CESTA SEVERNÝM ŠVÉDSKOM |
PRECHOD JESENÍKOV - RADY A TIPY PRE TURISTOV |
DIAĽKOVÁ TRASA GR 223 – OSTROV MENORKA |
KEDY VYRAZIŤ NA SVÄTOJAKUBSKÚ PÚŤ
To, aký je najideálnejší čas vyraziť na púť, ovplyvňujú najmä dva faktory. Hlavným z nich je počasie. Najviac frekventované trasy sa nachádzajú v Španielsku a Portugalsku a nie je žiadnym tajomstvom, že v lete tam dokáže byť poriadne horúco. Naopak v zime vďaka tomu, že sa nejedná o hlavnú sezónu, môže byť mnoho pútnických ubytovní zatvorených.

Pokiaľ sa aj napriek tomu rozhodnete počas chladnejších mesiacov vyraziť, odmenou vám bude práve dozrievajúce ovocie, ktoré môže byť veľmi príjemným dopingom. Z toho vyplýva, že ideálna doba, kedy vyraziť na Camino, je jar a jeseň. Prečo vyraziť v apríli/máji a septembri/októbri je fakt, že najviac ľudí sa na ceste vyskytuje počas letných prázdnin.
KTORÚ Z TRÁS DO SANTIAGA DE COMPOSTELA SI VYBRAŤ
Pútnických ciest do Santiaga de Compostela je skutočne veľa a sú pretkané celou Európou. Najznámejšie a zároveň najlepšie značené sú tie, ktoré sa nachádzajú priamo v Španielsku a Portugalsku. Ak nechcete alebo nemôžete vyraziť z dverí vlastného domu ako správny pútnik, na výber prichádza hneď niekoľko možností. Vodítkom vám môžu byť vlastné preferencie a skúsenosti. Dĺžka jednotlivých variant Svätojakubskej cesty sa výrazne líši. Vy si cestu navyše môžete prispôsobiť vlastným časovým možnostiam a začať prakticky kdekoľvek v priebehu celej trasy. Kadiaľ sa teda vydať do Santiaga de Compostela?
Camino Francés ALEBO FRANCÚZSKA CESTA
Táto trasa je nepochybne tou najznámejšou a tiež najfrekventovanejšou. Odhadom sa pre túto Camino rozhodne 85% ľudí. Ich značný počet očakávajte najmä na posledných 200 kilometroch pred Santiagom de Compostela. Camino Francés začína vo francúzskom meste Saint Jean Pied de Port. Hneď na úvod vás čaká prekonanie Pyrenejí. Nie je však potrebné sa ničoho obávať. A nenechajte sa zneistiť ani filmom Púť, ktorý spustil lavínu záujmu o Svätojakubskú cestu.
Celá Francúzska cesta meria približne 780-800 kilometrov a odhadovaný čas potrebný na jej zdolanie je 4-6 týždňov v závislosti od fyzickej zdatnosti. Prechádza vnútrozemím, štyrmi autonómnymi spoločenstvami, medzi ktoré patrí Navarra, La Rioja, Castilla y León a samozrejme Galícia, v ktorej sa Santiago de Compostela nachádza. Pre túto pútnickú cestu je typické veľké množstvo historických miest, v ktorých nájdete mnoho kultúrneho vyžitia.
Camino del Norte ALEBO SEVERNÁ CESTA
Pre tento variant je typické podstatne nižšie množstvo pútnikov oproti jej francúzskej sestre. Pokiaľ je práve menšia zaľudnenosť vašou preferenciou, táto cesta to bezpochyby splní. Začína v malom mestečku Irun pri francúzskych hraniciach a tiahne sa pozdĺž severného pobrežia Španielska. Je len o niečo dlhšia ako Camino Francés, jej dĺžka je odhadom 820 kilometrov. Napriek tomu, že je Severná cesta trochu kopcovitejšia ako Francúzska, čas, ktorý si treba na ňu vyhradiť, sa bude pohybovať v rovnakom rozmedzí 4-6 týždňov.

Camino del Norte prechádza tiež štyrmi autonómnymi spoločenstvami. Radí sa medzi nich Baskicko, Kantábria, Astúria a Galícia. Napriek tomu, že cesta vedie pozdĺž pobrežia, treba počítať s tým, že bezprostredne pri vode sa ocitnete menej, než by ste si možno mysleli. Pokiaľ ale máte radi útesy, pláže a výhľady na more, tu si ich aj tak užijete dosť.
Camino Primitivo
Táto v porovnaní s ostatnými krátka trasa sa chodieva samostatne. Často na ňu ale odbočujú tí, ktorí kráčajú Camino del Norte. Meria zhruba 320 kilometrov, čo znie lákavo najmä pre tých, ktorí majú k dispozícii iba dva týždne dovolenky. Začína v meste Oviedo, do ktorého sa ľahko dostaneme autobusom alebo vlakom. Trasa je náročnejšia ako ostatné, ale mnoho pútnikov sa zhodne na tom, že zrejme ide o najkrajšiu Camino.
Vía de la Plata
Na túto Camino sa vydáva veľmi málo ľudí. Dôvodom je najmä fakt, že prechádza centrálnou časťou Španielska sužovanou nepredstaviteľnými horúčavami. Vydávajú sa na ňu najmä tí, ktorí prepadli Caminu ako takému a chodia ho opakovane. Vyberajú si trasy, ktoré ešte neprešli, a tak po čase dôjde aj na Vía de la Plata.
Camino Portugués ALEBO PORTUGALSKÁ CESTA

Táto cesta ako jediná z uvedených neprechádza z veľkej väčšiny Španielskom, ale Portugalskom, ako už názov napovedá. Dá sa povedať, že sa jedná o najkratšiu z vyššie uvedených trás, pretože ponúka iba 240 kilometrov. Rovnako ako Camino Primitivo je možné aj Camino Portugués zvládnuť počas dovolenky, postačí väčšinou 10-12 dní.
Začína sa v meste Porto. Nájdu sa ale aj takí nadšenci, ktorí začnú v hlavnom meste Portugalska Lisabone. Tých je však len hŕstka. Camino Portugués vedie často priamo pozdĺž pobrežia. Pripravte sa ale na to, že budete prechádzať jedno mesto za druhým. Mnohokrát ani nespoznáte, že ste jedno opustili a už budete v ďalšom.
AKO SA PRIPRAVIŤ NA SVÄTOJAKUBSKÚ CESTU
Fyzická príprava
Nie je jednoduché sa fyzicky pripraviť na cestu, ktorá môže trvať aj viac ako mesiac. Na každodennú nálož kilometrov, navyše s batohom pre niekoho nezvyčajne ťažkým, sa trénuje ťažko. Tým ale samozrejme nechcem povedať, že môžete pokojne tráviť voľný čas pred veľkou cestou na gauči a nemusíte vynakladať akékoľvek úsilie, keď to vyjde narovnako. Nevyjde. Každá trocha sa počíta.

Pokiaľ nemáte veľa času, uľahčí vám začiatok Camina aj každodenná prechádzka, hoci len niekoľko kilometrov. Ak máte možnosť, začnite chodiť do práce pešo. Budete sa vracať trochu neskôr ako keby ste išli autom, ale kilometre, ktoré sa počas týchto všedných dní nazbierajú, vám opäť uľahčia štart. Ak sa vám podarí vyraziť na víkend niekam na túru s väčším batohom, tým lepšie.
Môžete si vytvoriť aj jednoduchú tabuľku, do ktorej si budete zaznamenávať, čo sa vám doteraz podarilo prejsť. Ak dávate prednosť moderným technológiám, existujú športové hodinky alebo mobilné aplikácie, vďaka ktorým budete mať dokonalý prehľad. Najdôležitejšie, na čo treba pamätať, je ísť na Caminu zľahka. Začnite na menšom množstve kilometrov a až keď si telo začne zvykať, postupne navyšujte denný prídel. Hlavne počúvajte svoje telo. Ono vám samo povie, kedy môže ísť ďalej a kedy by si radšej oddýchlo.
MENTÁLNA PRÍPRAVA
Mnoho pútnikov uvádza, že púť do Santiaga de Compostela je podstatne ťažšie zvládnuť mentálne ako fyzicky. Ak sa fyzicky dá pripraviť ťažko, po psychickej stránke je to ešte ťažšie. Základom je silná a hlavne jasná motivácia. Vedieť, prečo ste sa rozhodli prejsť niekoľko stoviek kilometrov. Tento dôvod si potom môžete v duchu opakovať v ťažkých chvíľach.
Ďalšou technikou na odvedenie chmúrnych myšlienok je počúvanie hudby. Ešte lepšie fungujú audioknižky či podcasty. Odvedú vaše myšlienky od reality, ktorá v danej chvíli nemusí byť práve najpríjemnejšia, nakoľko je vám napríklad horko alebo vás bolia nohy. Preto ich majte na cestu v telefóne pripravených dostatočnú zásobu.
Ubytovanie
Najvyužívanejším druhom ubytovania sú takzvané albergue. Ide o pútnické ubytovne, ktoré väčšinou pozostávajú z jednej, poprípade viac miestností, v ktorých je 20, niekedy aj viac lôžok. Prevažne sa jedná o poschodové postele. Vo väčšine týchto albergue sa cena za noc pohybuje v rozmedzí 8-15 € (stav v roku 2023).

Samozrejme okrem týchto pútnických ubytovní môžete využiť klasické hotely, B&B či ubytovanie v súkromí. Tam už budú ceny podstatne vyššie. Veľkým pomocníkom pri plánovaní ubytovania sú internetové stránky gronze.com, kde nájdete možnosti ubytovania na trase aj s cenami. Čo sa týka stanovania, tak to je v Španielsku zakázané, napriek tomu môže byť do určitej miery tolerované.
Credencial a Compostela
Aby ste mohli využívať zázemie pútnických ubytovní, budete potrebovať takzvaný Credencial, čo je malá knižočka potvrdzujúca to, že putujete do Santiaga de Compostela a tým ste oprávnení prespávať v albergue. Do „kredenciálu“ dostávate v priebehu púte pečiatky, najmä v ubytovaniach či reštauráciách a takto označkovaný sa vám bude hodiť aj na konci cesty priamo v Santiagu de Compostela, kde v príslušnej kancelárii obdržíte za riadne opečiatkovaný Credencial takzvanú Compostelu, čo je dekrét, ktorý potvrdzuje, že ste absolvovali Camino. Zohnať Credencial môžete najmä v miestach začiatku jednotlivých trás alebo si ho môžete vopred objednať prostredníctvom internetu.
Stravovanie a voda
Nakoľko prechádzate aj niekoľkokrát denne mestečkami či dedinami, so zásobovaním si nemusíte robiť starosti. Stačí mať jedlo maximálne na jeden deň alebo aj menej. Len jednu dôležitú vec treba spomenúť, a tou je takzvaná siesta. Ide o dobu, kedy väčšina obchodov zatvára počas dňa, prevažne v čase od 14 do 17 hod. S tým je potrebné počítať. Ani skoro ráno si väčšinou nenakúpite, pretože sa obvykle otvára až o 10 hodine.

Vo väčšine albergue nájdete kuchynku, ktorú môžete využiť na prípravu raňajok či večere, a tak nie je potrebné so sebou brať varič ani akýkoľvek riad. Môžete samozrejme využiť služby miestnych reštaurácií, ak sa nechcete stravovať z vlastných zásob. Reštaurácie najmä na poludnie ponúkajú takzvané pútnické menu za zvýhodnené ceny. Väčšinou obsahuje polievku, hlavný chod, dezert a fľašu vína, ktoré ku Španielsku neodmysliteľne patrí. S vodou to tiež nie je zložité. Buď ju doplníte z kohútikov nachádzajúcich sa v mestách alebo požiadate miestnych. Tí vám vodu ochotne doplnia.
NAVIGÁCIA A ZNAČENIE CESTY
Ako mapa Svätojakubskej cesty bohato poslúži aplikácia mapy.cz, kde sú viacmenej všetky trasy Camina vyznačené. Pokiaľ si iba s mapou nevystačíte a papierového sprievodcu sa vám nechce ťahať, riešením a zároveň veľkým pomocníkom bude aplikácia FarOut, kde získate mnoho ďalších informácií vyznačených priamo v mape. O aktuálnosť sa postará veľké množstvo komentárov vkladaných samotnými užívateľmi.

Značenie, ktoré vás dovedie do Santiaga de Compostela bude mať väčšinou podobu žltej šípky alebo mušle zo všelijakých materiálov. V Galícii na seba tiež vezme podobu kamenných stĺpov, na ktorých je vyznačené, koľko kilometrov zostáva do cieľa vašej púte. Frekvencia tohto rôznorodého značenia je dostatočná, aj keď raz za čas sa budete musieť do mapy pozrieť, najmä v mestách totiž človek rýchlo stráca správnu cestu.
Bezpečnosť
Táto pútnická cesta je bezpečná. Nie je potrebné sa obávať na ňu vyraziť sám/sama, aj keď ste žena. Napriek tomu je ale potrebné zostať obozretný najmä za tmy v blízkosti miest a priamo v nich. Čo by vám malo robiť trochu starosť, sú zranenia. Vďaka určitej prevencii môžete toto riziko výrazne znížiť. Na čo si treba dať pozor, je dostatočná hydratácia.
Úpal je úplne zbytočná komplikácia, ktorej sa dá ľahko predísť. Ďalšou otravnosťou, ktorá často sužuje pútnikov, sú pľuzgiere. Ak zvolíte kvalitné topánky a správne ponožky, tieto problémy sa vás nemusia vôbec týkať. Choďte primerane, nepresiľujte sa, doprajte si niekoľko prestávok počas dňa, dostatočne spite a počúvajte svoje telo a väčšina zdravotných nepríjemností sa vám pravdepodobne vyhne.

VYBAVENIE NA SVÄTOJAKUBSKÚ CESTU
Najdôležitejšia rada znie: Neberte si príliš veľa vecí, najmä ak budete spať v pútnických ubytovniach. Veci „čo keby“ nechajte doma. Budete každý deň prechádzať civilizáciou a tak keby ste niečo nutne potrebovali, môžete si to ľahko dokúpiť. Ak plánujete využívať čisto len albergue, stan a karimatku nechajte doma.
Spacák, v prípade že nejdete v zime, vám postačí veľmi tenký. Letný variant bude dostačujúci, pretože kvôli veľkému množstvu nocľažníkov v jednej miestnosti bude počas noci väčšinou horúco. Ďalšou možnosťou je vložka do spacáku, keď chcete cestovať skutočne naľahko.
Dobre vám poslúžia aj turistické palice. Nielenže odľahčia vašim kolenám, ale uľahčia vám aj stúpanie do kopca. Nezabudnite si pribaliť gumové koncovky, lebo vám rýchlo začne liezť na nervy ťukanie o asfalt, ktorého na Camine nie je málo. Väčšina pútnikov vyráža skoro ráno a preto, ak ste ranné vtáča, sa nezaobídete bez spoľahlivej čelovky.
topánky na Camino de Santiago
Ak sa rozhodnete vydať do Santiaga de Compostela, pri výbere správneho vybavenia by ste mali zvláštnu pozornosť venovať výberu obuvi. Niektorí pútnici tvrdia, že pľuzgiere k správnej púti patria, ale podľa môjho názoru to tak rozhodne nie je. Keď si vyberiete správnu obuv, môžete zvládnuť stovky kilometrov bez jediného pľuzgiera. Aké by teda mali byť?

Začnime vyraďovacím spôsobom. Za ako nevhodnú voľbu považujem pohorky (vysoké turistické topánky). Ak nemáte vyložene problémy s členkami, zvoľte radšej topánky nízke, pretože Camino často vedie po cestách a tam by ste s ťažkými členkovými topánkami trpeli. Budete sa nachádzať v teplých krajoch, preto voľte radšej obuv bez membrány, aby boli čo najviac priedušné. Pokiaľ zaprší, rýchlejšie vám následne uschnú. Jednou z možných variantov vhodných na Camino de Santiago sú bežecké topánky La Sportiva, ktoré sa výborne hodia aj na chôdzu.
Batoh na Camino de Santiago
Batoh by v prvom rade mal perfektne sedieť na chrbte. Šikovný chrbtový systém vám zaručí dostatočnú ventiláciu vzduchu aj počas horúcich dní. Samozrejme nesmie chýbať pohodlný bedrový pás. To je obzvlášť dôležité, pretože v dôsledku dlhej chôdze môže dôjsť pri nedostatočnom polstrovaní k odieraniu bokov, a to nechce zažiť nikto z vás.
Zvážte tiež správnu veľkosť batohu. Pokiaľ zvolíte príliš veľký batoh, chtiac nechtiac do neho zabalíte príliš veľa vecí, čo pri každodennej chôdzi budete následne ľutovať. Príliš malým batohom si ale tiež nepomôžete. Každé ráno budete zápasiť s obsahom, ktorý nie a nie sa do batohu vojsť. Dobrou vychytávkou je pláštenka na batoh, pretože aj v Španielsku občas prší.

Oblečenie na Camino de Santiago
S množstvom oblečenia to tiež nepreháňajte. Každé tričko navyše bude cítiť. V pútnických ubytovniach bývajú práčky alebo budete mať možnosť si svoje oblečenie pravidelne vyprať aspoň v ruke. Dve funkčné tričká na chôdzu postačia a jedno pohodlné bavlnené tričko pribaľte na spanie. Nohavice vám najlepšie poslúžia nejaké ľahké a rýchloschnúce. Strečové kraťasy budú tiež dobrou voľbou.
Na zoznam si ešte môžete prihodiť mikinu, ktorá dobre odvádza vlhkosť a zároveň je hrejivá. Pre prípad horšieho počasia sa rozhodne oplatí mať v zálohe nepremokavú bundu. Už zostáva len funkčná spodná bielizeň, napríklad z merino vlny a ponožky z rovnakého materiálu, špeciálne robené na treking. Tie sú zosilnené na miestach, kde môže dochádzať k otlakom.
Na púť do Santiaga de Compostela môže vyraziť viac-menej každý, kto sa pre to rozhodne. Je to ten najťažší krok, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Ak vás trápi nedostatok času, je možné ísť len časť alebo zvoliť trasu, ktorá sa dá zvládnuť aj počas dovolenky. Pre mnohých z vás sa Camino stane vstupenkou k ďalším, možno aj dlhším diaľkovým trasám. A bola by škoda nechať túto vstupenku prepadnúť. :)
Tereza Jandová
Nachodila tisíce kilometrov, zodrala nejedny topánky. V českých aj slovenských horách je ako doma, divá zver sa s ňou mohla stretnúť aj náhodne vo švédskej divočine za polárnym kruhom. S batohom obsahujúcim všetko potrebné na päť mesiacov absolvovala Pacific Crest Trail tiahnuci sa od mexických hraníc až po hranicu kanadskú. Strávila nespočetné množstvo nocí sama pod holým nebom. „Kvalitné vybavenie, na ktoré sa môžete stopercentne spoľahnúť, je základ, bez ktorého sa ďaleko od civilizácie jednoducho nezaobídete.“
Podobné články
Recenzia: Testujeme skialpové nohavice La Sportiva Orizon
3 minuty čtení
10. 4. 2025, Tereza Bačinová, Magdaléna Válková


Jordánsko: exotický trek horami a púšťou - Jordan Trail
5 minut čtení
9. 4. 2025, Marek Žampach


Srí Lanka: Perla Indického oceánu, raj čaju aj exotickej prírody
7 minut čtení
28. 3. 2025, Tereza Jandová

