Lavínová bezpečnosť

Freeride, skialpy a snežnice. Tri rôzne športy, ktoré spája jedno. Akonáhle pohyb v nedotknutom teréne skúsite, prepadnete mu. Zjazd a výšľap divokou prírodou rozochveje každú bunku vášho tela. Stále znova a znova. Panenské hory sú krásne, ale len do chvíle, kedy sa dá biela mäsa do pohybu.
 

Odporúčané vybavenie

Vždy so sebou noste lavínový vyhľadávač, lopatu a sondu. Vďaka nim vás kamaráti, s ktorými na túru vyrážate, dokážu nájsť. Lavínový batoh s airbagom zase pomáha udržať telo na povrchu lavíny, aj keď sa ho snaží snehová vlna pohltiť.
 

Na vlastnú zodpovednosť

Najlepšie stretnutie s lavínou je to, ktorému sa vyhnete. Nedostať sa do lavíny vám okrem lyžiarskeho umu a kvalitného vybavenia pomôže, keď sa budete držať základných pravidiel. Na miestnej horskej službe si zistite, aké panujú na horách aktuálne podmienky. Bez záchrannej výbavy a spolujazdcov nerobte ani oblúk. Vopred si naštudujte trasu a nacvičte prvú pomoc. A ak máte pochybnosti, nechajte to na ďalší deň. O nič neprídete. 

Zakaždým, keď vyrážate na ľudskou rukou nedotknuté svahy, berte do úvahy všetky preventívne opatrenia a výlety plánujte naozaj starostlivo.

V zime na horách číhajú aj iné nástrahy - podchladenie a omrzliny. Čo im môže zabrániť? Vhodné oblečenie, včasná výmena mokrých vecí, dostatok teplých tekutín, špeciálne zahrievacie gély či pravidelná kontrola vašich horských kamarátov. A rada na záver. Hory nepokúšajte. Hory rešpektujte.

Užitočné rady, tipy a návody

Prehľad lavínovej výbavy

Lyžovanie vo voľnom teréne je krásna, ale nebezpečná činnosť. Nezabudnite si na túru pribaliť spoľahlivú lavínovú výbavu.

Prehľad lavínovej výbavy

Články o Lavínová bezpečnosť

Ďalšie články