Lavínová bezpečnosť

Freeride, skialpy a snežnice. Tri rôzne športy, ktoré spája jedno. Akonáhle pohyb v nedotknutom teréne skúsite, prepadnete mu. Zjazd a výšľap divokou prírodou rozochveje každú bunku vášho tela. Stále znova a znova. Panenské hory sú krásne, ale len do chvíle, kedy sa dá biela mäsa do pohybu.
 

Odporúčané vybavenie

Vždy so sebou noste lavínový vyhľadávač, lopatu a sondu. Vďaka nim vás kamaráti, s ktorými na túru vyrážate, dokážu nájsť. Lavínový batoh s airbagom zase pomáha udržať telo na povrchu lavíny, aj keď sa ho snaží snehová vlna pohltiť.
 

Na vlastnú zodpovednosť

Najlepšie stretnutie s lavínou je to, ktorému sa vyhnete. Nedostať sa do lavíny vám okrem lyžiarskeho umu a kvalitného vybavenia pomôže, keď sa budete držať základných pravidiel. Na miestnej horskej službe si zistite, aké panujú na horách aktuálne podmienky. Bez záchrannej výbavy a spolujazdcov nerobte ani oblúk. Vopred si naštudujte trasu a nacvičte prvú pomoc. A ak máte pochybnosti, nechajte to na ďalší deň. O nič neprídete. 

Zakaždým, keď vyrážate na ľudskou rukou nedotknuté svahy, berte do úvahy všetky preventívne opatrenia a výlety plánujte naozaj starostlivo.

V zime na horách číhajú aj iné nástrahy - podchladenie a omrzliny. Čo im môže zabrániť? Vhodné oblečenie, včasná výmena mokrých vecí, dostatok teplých tekutín, špeciálne zahrievacie gély či pravidelná kontrola vašich horských kamarátov. A rada na záver. Hory nepokúšajte. Hory rešpektujte.

Prehľad lavínovej výbavy

Lyžovanie vo voľnom teréne je krásna, ale nebezpečná činnosť. Nezabudnite si na túru pribaliť spoľahlivú lavínovú výbavu.

Prehľad lavínovej výbavy Prehľad lavínovej výbavy

Články o Lavínová bezpečnosť

Ďalšie články