Freeride a freetour

Freetouring kombinuje lyžovanie v prašane a skitouring – „free“ ako freeride a „touring“ ako šliapanie na pásoch. Začínate jazdu lanovkou a kocháte sa výhľadmi. Zvyšok šliapete vlastnými silami. A potom sa spúšťate hlbokým snehom do údolia. Zas a znova. Tento šport je návykovka.

Odporúčané vybavenie

Okrem funkčného oblečenia do batoha pridajte slnečné a lyžiarske okuliare, termosku s čajom alebo čelovku. Aby ste si užili zjazdy, myslite aj na prilbu a lavínovú výbavu.
 

Pocíťte voľnosť terénu

Pozdvihnite svoje lyžiarske schopnosti na naozajstné umenie. Výborne vás pripraví a preverí napríklad rakúsky Montafan. Na dlhých zjazdoch natrénujete techniku a vo voľných chvíľach sa trebárs aj priučíte, ako sa vyhnúť lavínam.

Lyžiarske stredisko zostáva za vami. Rozprestiera sa dokonalé ticho. A potom to prichádza. Napätie a očakávanie preruší jazda, ktorá je neopakovateľná.

Preverte svoju schopnosť orientácie na horách a vydajte sa na voľný zjazd do Dolomitov. Majestátna horská sústava Sella ponúka desiatky trás s prašanom ako z rozprávky.

Užitočné rady, tipy a návody

Ako na freetouring

Čo je to ten freetouring? Tromi slovami by sa dal vysvetliť ako ,,neriadená konzumácia prašanu". Presnejšie ide o kombináciu výrazov freeride a skitouring: jednoducho" free "ako freeride a" touring "ako šlapanie na pásoch. Ide o čoraz populárnejšiu formu horského lyžovania, kedy využívate lanovku a následne skibusy za účelom dosiahnutia čo najlepšieho pomeru výstup/zjazd.

Ako na freetouring

Články o Freeride a freetour

Ďalšie články