Skialpinizmus

Je nádherné mrazivé slnečné ráno. Odpijete z hrnčeka teplý čaj, nasadíte skialpové lyže a stúpate voľným terénom. Vyššie a vyššie. A jediné, o čo v tej chvíli ide, ste vy a kopce.
 

Odporúčané vybavenie

Lopata, sonda, lavínový vyhľadávač a prilba. Štvorica vecí, ktoré berte so sebou za každých okolností.
 

V náručí prírody

V českých horách nájdete desiatky miest, kde si užijete množstvo krásnych výstupov aj zjazdov. Vo dne, v noci. Navyše si u nás vylepšíte techniku a manipuláciu so stúpacími pásmi. Viete, že bez kvapky adrenalínu to jednoducho nie je ono? Skutočných fajnšmekerov pošleme do úzkych dolomitských žľabov či legendárnych ski-extrémov v okolí Chamonix.

Kto má rád hory a radšej trávi čas v spoločnosti panenskej prírody ako v obklopení lyžiarov, skialpy si zamiluje.

Máte nachodené, najazdené? Je čas na najvyššiu disciplínu skialpinizmu - expedičnú výpravu. Najlepší prašan nájdete v Severnej Amerike. Tu sa vám hodí poriadna fyzička, schopnosť koncentrácie a precíznosť prevedenia.

Užitočné rady, tipy a návody

Lyže a viazanie na skialp

Niekoľko rád a tipov, ako sa zorientovať v ponuke skialpových lyží a vo viazaniach.

Lyže a viazanie na skialp

Ako vybrať skialpové lyžiarky

Čím sa odlišujú od lyžiarok a čo zohľadniť pri výbere.

Ako vybrať skialpové lyžiarky

Ako vybrať stúpacie pásy

Pásy, ktoré sa lepia na skĺznicu lyže, umožňujú ľahko stúpať do kopca. Pri pohybe smerom vpred majú pásy hladký povrch, ktorý kĺže po snehu. Pri pohybe vzad sa srsť pásu naježí a pás drží na snehu. Pre užívateľský komfort je rozhodujúca dobrá stúpavosť pásov.

Ako vybrať stúpacie pásy

Články o Skialpinizmus

Ďalšie články