Práca a rescue

Pre výšky sa človek musí narodiť. Nie je dôležité, či ste hasič, záchranár, arborista alebo klampiar, do práce vyrážajte s výbavou, ktorá vás istí, nech sa deje čokoľvek.

Odporúčané vybavenie pro Práca a rescue

Ak pracujete vo výškach, hodia sa vám zachytávače, tlmiče pádov, pracovné lana, pomocné šnúry, blokanty, kladky, zlaňovacie brzdy a karabíny.

Vo výškach bezpečne

Či leziete pre uviaznutú mačku do kanála, prerezávate stromy, umývate okná výškových budov, opravujete strechu kostola, vediete lanový park alebo vyrážate pre zraneného lezca do skál, používajte vždy všetko vybavenie, ktoré máte k dispozícii. Môže vás zachrániť pri pošmyknutí, páde, nekontrolovanom zlanení aj akejkoľvek inej nečakanej udalosti. 

Dodržiavať pravidlá sa oplatí. Najčastejšie sa nehody vo výškach stávajú kvôli ignorovaní predpisov.

Užitočné rady, tipy a návody pro Práca a rescue

Základné vybavenie pre prácu na strechách

Za akých podmienok je potrebné používať osobné ochranné pracovné prostriedky proti pádu z výšky? Zjednodušene možno povedať, že všade tam, kde nám hrozí prepadnutie, zosunutie alebo pád.

Základné vybavenie pre prácu na strechách

Ako uviazať správny horolezecký uzol?

Naviazanie sa na lano, teda spojenie horolezeckého lana s horolezeckým úväzom, patrí medzi základné zručnosti každého lezca. Vodcovský, protismerný alebo napríklad polovičný lodný - pri outdoorových aktivitách sa vám ich znalosť bude určite hodiť!

Ako uviazať správny horolezecký uzol?

Kedy vymeniť lezecký materiál a ako to spoznať?

V máji 2015 sa zo slávnej skaly Kobyla v Příhrazech zrútil lezec, ktorému sa pretrhlo lano. Po páde z asi desaťmetrovej výšky utrpel stredne ťažké zranenie, kvôli ktorému musel zasahovať vrtuľník. Hrozí vám pri vertikálnych dobrodružstvách niečo podobné? A ako často sa stávajú podobné nehody?

Kedy vymeniť lezecký materiál a ako to spoznať?

Ako a prečo sa starať o horolezecké lano?

Starať sa o horolezecké lano? Prečo? Ako? Mať čisté a nemastné vlasy je v určitých spoločenských vrstvách štandardom a normou. Čo ale mať čisté a vyprané lano? Nosí sa to? Hodí sa to? Možno je vyprané lano o trochu krajšie, ale načo si pridávať prácu, hovoríte si? Výskum vykonaný vo švajčiarskych laboratóriách Mammut vás asi dosť prekvapí. Pozrite si video, či robíte všetko dobre a bezpečne!

Ako a prečo sa starať o horolezecké lano?

Ako bezpečne zlaňovať?

Zlaňovanie slúži na návrat v príkrom lezeckom teréne, ktorým nie je možné schádzať. Hoci zlaňovanie nie je technicky nijako náročné a čoskoro si ho osvojí každý nováčik, patrí medzi tie najrizikovejšie činnosti v horolezectve.

Ako bezpečne zlaňovať?