Ako sa obliecť na lyžovanie
Lukáš Vavrda
6 minut čtení
Či už sme začiatočníci alebo skúsení lyžiari, správne oblečenie je kľúčom k nášmu pohodliu a bezpečnosti na zjazdovke. V tomto článku sa dozviete všetko o vrstvení oblečenia, od výberu kvalitného termoprádla, cez izolačné vrstvy, až po ochrannú lyžiarsku bundu a nohavice. Poradíme vám, ako vybrať materiály, ktoré vás udržia v teple a suchu, a aké doplnky by ste nemali zabudnúť. Pripravte sa na to, že vám ukážeme, ako si užiť lyžovanie v maximálnom pohodlí bez ohľadu na počasie.
OBSAH:
- Spodná funkčná vrstva
- Lyžiarske ponožky
- Stredná, druhá vrstva
- Lyžiarska vesta
- Lyžiarska mikina
- Tretia vrstva
- Lyžiarske nohavice
- Lyžiarska bunda
- Lyžiarske doplnky
- Tipy na lyžiarske oblečenie

Zjazdové lyžovanie je charakteristické striedaním pomerne krátkej, ale intenzívnej záťaže (zjazd) a následnou pauzou s odpočinkom na lanovke. Pri lyžovaní dosť často panuje zima, ale nedá sa povedať, že vždy. Niekedy sa človek poriadne zapotí pri zjazde, svoje špecifiká má potom jarné lyžovanie, kedy by človek skôr než kombinézu obliekol plavky… Čo je teda dobré mať pripravené v taške a čo z toho vybrať pre konkrétny lyžiarsky deň? Cieľ je jasný, celodenné pohodlie, a teda dobrý zážitok – či už je pre vás meradlom kochania sa výhľadmi, počet nalyžovaných kilometrov alebo napríklad najrýchlejší zjazd.
Objemný šatník = dobrý základ
Dávno sú preč časy, kedy lyžiarske oblečenie znamenalo zateplenú lyžiarsku kombinézu a vlnené ponožky. Práve preto, že počasie pri lyžovaní je veľmi variabilné, sa najlepšie osvedčil systém vrstvenia skôr tenkých funkčných vrstiev, ktoré je možné ľubovoľne kombinovať podľa obdobia, ale aj prispôsobovať počas dňa. Základom je funkčná spodná vrstva, tepelnoizolačná stredná vrstva a vonkajšia vetru a vodeodolná vrstva. Tie potom majú rôzne variácie podľa zámeru použitia, napríklad pre freeridové lyžovanie pripadá do úvahy prevlečná kombinéza, pretože dobre odoláva hlbokému snehu - na zjazdovke je jej použitie dnes až smiešne nepraktické.
SpodnÁ funkčnÁ vrstva = odvod vlhkosti
Lyžovanie začína od chodidiel, súčasťou spodnej vrstvy sú lyžiarske ponožky. Materiály ponožiek sú podobné ako celá spodná vrstva, teda spravidla tričko a spodky – ich hrúbku vyberáme podľa podmienok a výkonnosti lyžiara, materiál medzi funkčnými skôr podľa osobných preferencií.
Pre výkonného lyžiara nemožno len odporučiť extra tenké ponožky a bielizeň. Tenké ponožky, ktorých nosenie pocitovo pripomína skôr druhú kožu, funguje v lyžiarkach najlepšie na priamy prenos síl na lyže. Pretekári lyžujú v ponožkách, ktoré laikovi môžu pripomínať skôr silonky, avšak drobné výstuhy v adekvátnych miestach nechýbajú.

LyžIaRskE ponožky
Výstuhy na holeni a členku majú takmer všetky lyžiarske ponožky pre lepší komfort, hrubšie ponožky samozrejme poskytujú väčšie tepelné pohodlie, ale zároveň zadržujú vlhkosť. Preto je dobré voliť ponožky s prímesou vlny merino, ktoré si s odvodom vlhkosti vedia slušne poradiť, navyše väčšina z nás si na lyžovanie neberie každý deň nové ponožky a tie s vlnou merino nezačnú hneď páchnuť.
Opatrne ale s ponožkami s veľmi veľkým podielom tejto vlny, nebývajú príliš odolné - ideálny pomer je od cca 10 do 40%, kde býva pomerne dobrý pomer odolnosti a vlastností prírodnej vlny. Tiež vyskúšajte, či vám ponožky vyhovujú na nosenie – radšej než sa trápiť vyrážkou s merino ponožkami, siahnite po technických lyžiarskych ponožkách z umelých materiálov.
SpodnÁ vrstva na lyže
Obdobne to platí o spodnom tričku a nohaviciach - tie na lyžovanie bývajú trojštvrťové, aby končili nad komínom lyžiarskych topánok. Tričko väčšinou volíme s dlhým rukávom, vrstviť krátke a dlhé je zbytočné. S materiálom je to podobné ako pri ponožkách, kľúčovou vlastnosťou tejto vrstvy je odvádzať pot od tela, až sekundárne trochu zahriať.
Na druhej strane pokiaľ viete, že chladom trpíte, je vhodné implementovať izolačné prvky už do tejto vrstvy – hrúbka čistej vlny merino sa udáva podľa gramáže úpletu (napríklad gramáž 160 znamená, že na 1 meter štvorcový je použitých 160 gramov vlny), pričom tenká bielizeň má gramáž okolo 120, 200 už je veľmi teplé. Pokiaľ sa dobre poznáte a viete, že chladom trpíte, môžete zvážiť obstaranie jednorazových ohrevných vreciek do topánok alebo vyhrievaných ponožiek, prípadne niečo z elektricky vyhrievanej kolekcie.
StRednÁ vrstva = teplo
Vydržať celý deň na lyžiach je možné len pokiaľ je lyžiar v pohodlí, teda hlavne v teple a suchu. Sucho z veľkej časti zariaďuje spodná vrstva, aj keď aj tie ďalšie musia byť dostatočne priedušné, aby vlhkosť mohla preč a nezrážala sa niekde medzi vrstvami. U ďalších vrstiev je štandardom priedušnosť aspoň 10 000 g/m2/24 hod. Viac je lepšie, zvlášť pokiaľ viete, že sa viac potíte.
Avšak tou kľúčovou vlastnosťou strednej vrstvy je tepelná izolácia. Zatiaľ čo bielizeň je dobré mať dvojmo (teplejšie a tenké), a ráno si jedno vyberiete a v tom celý deň lyžujete, pri strednej vrstve je to inak. Častá je kombinácia tenkej mikiny, ľahkej zateplenej vesty alebo softshellovej ľahkej bundy. Túto trojicu je možné rôzne vrstviť podľa aktuálneho počasia, ráno mať všetko, po oteplení zložiť vestu, vo zvlášť teplý deň zložiť vonkajšiu vrstvu a nechať si len softshellovú mikinu/bundu.

LyžIaRskA vesta
Zastavme sa pri veste, tá je totiž síce nepodstatnou, ale veľmi užitočnou súčasťou šatníka. Tenká vesta z peria alebo akéhokoľvek iného prírodného (napríklad recyklovaná vlna) alebo umelého vlákna (primaloft) nezaberie veľa miesta v batohu a izoluje telesné jadro. Všeobecne sa lyžiari delia na tých, ktorí na vestu nedajú dopustiť, a tých, ktorí ju ešte nevyskúšali. Podobné skúsenosti počúvam od žien ohľadom zateplených a páperových sukní, ktoré hrejú na bokoch a dámy ich môžu používať podobne ako vestu, teda ako záložný prvok na zahriatie. Zateplenú vestu a sukňu navyše môžete jednoducho prehodiť cez všetko ostatné pri pauze na desiatu.
LyžIaRskA mikina
Tenká mikina môže byť fleecová, ale aj s vlnou merino, môže ísť o tenký sveter alebo dnes populárne hybridné mikinobundy, ktoré sú rozdelené na rôzne segmenty a podľa potrieb lyžiara majú napríklad na bruchu páperové zateplenie, na ramenách odolnejšie výstuhy, chrbát z priedušnejšieho materiálu a tak ďalej. Ponuka v tomto segmente je veľmi široká, takže si určite vyberú aj dizajnovo zameraní lyžiari podľa svojich preferencií, taká ľahká bunda navyše dobre poslúži nielen na zjazdovke, ale aj na skialpoch alebo pri jarnej a jesennej turistike.

TRetIA vrstva = ŠKRUPINKA proti vEtru a vodE
V minulej kapitole úplne chýbali nohavice. To preto, že na zjazdovke je veľmi nepraktické nohavice meniť a najosvedčenejšou kombináciou sú tenké alebo hrubé spodky podľa počasia a jedny univerzálne nohavice, ľahko až vôbec zateplené. Nohy zďaleka nie sú tak náchylné na mráz ako stred tela a periférie (tie môžu vyriešiť vyhrievané ponožky a rukavice). Nohavice teda voľte podľa svojich skúseností s pobytom v chlade mierne zateplené alebo len membránovú šupku, vyhnite sa hrubým kamašiam - pokiaľ vám začne byť teplo, nezložíte ich a pot vám bude takmer stekať do topánok.
LyžIaRskE NOHAVICE
U lyžiarskych nohavíc je nutnosťou rozšírenie v spodnej časti nohavíc, aby ich bolo možné prezliecť cez lyžiarsku topánku, a viac než vhodné je vetranie na zips. Vrecká nohavíc lyžiari využívajú skôr sporadicky, tie na stehnách môžu prekážať pri športovom postoji, tie na kolenách zase pri ohybe kolien v oblúku. Veľmi dôležitým prvkom je však odolnosť voči vode. Bunda chráni proti sneženiu alebo miernemu dažďu (v naozajstnej prietrži mračien lyžuje málokto), ale nohavice musia odolať mokrej sedačke na lanovke alebo primrznutej pome vleku.
Odolnosť proti vode 10 000 mm vodného stĺpca je pri membránovom oblečení na lyže minimom, dostačujúcim rekreačným lyžiarom, najlepšia výbava môže mať aj viac ako 30 000. Ako už tu padlo, zvlášť pri nohaviciach pri sedení v mokrom to nie je úplne od veci. Membrány sú zároveň nepriepustné pre vietor, o tom, že je nutné, aby boli priedušné, sme hovorili už na začiatku.

LyžIaRskA bunda
O vonkajšej lyžiarskej bunde platí to isté čo o nohaviciach, ale hodia sa vrecká – malé na ruke na skipas, pár väčších na doklady a drobnosti, pokiaľ nie ste zvyknutí lyžovať s batohom. Mobil ale dajte do vrecka mikiny, akumulátoru nesvedčia hlboké mrazy.
Alternatívou vonkajšej vrstvy sú freeridové kombinézy alebo komplety, ktoré sa vyznačujú predĺženým strihom bundy. Oboje má jasný účel - zamedziť vniknutiu snehu pod vonkajšiu vrstvu. Okrem lyžovania vo voľnom teréne však majú opodstatnenie kombinézy celkom iste u detí (kto niekedy obliekal malého lyžiara, iste vie, že tri vrstvy sú úplne nereálne) alebo začiatočníkov (to skôr ten predĺžený strih bundy, ktorý sa hodí, keď pri učení veľmi padáme.
Nutné doplNky
Hlavne čiapka a rukavice. Lyžujte rozhodne s helmou, pod tú je vhodné mať tenkú čiapku alebo kuklu, podľa vašich preferencií. Pozor, brmbolec sa pod helmu nezmestí. Helma býva aspoň čiastočne zateplená, takže v jarných dňoch býva „naostro“, potom sa ale hodí mať aspoň tenkú čiapku alebo multifunkčnú šatku, z ktorej si urobíte čelenku, keď si chcete oddýchnuť na terase krčmy a nechcete jesť obed v helme.
Vybrať vhodné rukavice je snáď najnáročnejšie zo všetkého spomínaného. Je to totiž predovšetkým o osobných preferenciách – máte radi prstové, palcové, trojprstové? Pokiaľ je vám zima, môžu byť vyhrievané. Kožené alebo syntetické, rozhodne je dobré, keď sú aspoň trochu zateplené a vodeodolné. Nie je od veci mať jedny tenké a cez ne prevlečné, alebo voziť náhradné v batohu - ak sa niečo rýchlo premočí, bývajú to práve rukavice, pretože ich lyžiar často zloží alebo manipuluje s mokrými lyžami. Niekto má rád odolné, ktoré vyzerajú ako pracovné, niekto zase tenké a elegantné. Našťastie je výber takmer neobmedzený.

Pár tipOV na konIec
Stručné tipy, ktoré sa nezmestili do iných kapitol:
- Rozvrhnite si obsah vreciek, nech vždy viete, kde máte skipas, doklady, okuliare, čiapku, malú čokoládu, mobil. .
- Lepšie ako preplnené vrecká je nosiť malý batoh, pri lyžovaní prekáža menej.
- Slnečné okuliare majte so sebou aj keď máte dobré lyžiarske, použijete ich pri desiate na terase.
- Do batohu sa zmestia barefoot ponožkotopánky, pri obede v reštaurácii môžete na hodinu uľaviť nohám a lyžiarky nechať trochu vyvetrať.
- Čokoláda v prístupnom vrecku sa dá zmlsnúť pri jazde na lanovke; lyžovanie aj samotný pobyt v chlade spotrebúva veľa energie.
- Vonkajšia vrstva by mala byť vidieť - reflexné prvky a výrazná farba môžu predísť zrážke aj pomôcť pri záchrane v horách. Elegantná biela je na zjazdovke neviditeľná.
- Vyberajte vždy také oblečenie, ktoré je vám pohodlné a páči sa vám, až v druhom rade riešte parametre – v extra výkonnom profesionálnom sete sa práve vám nemusí lyžovať pohodlne.