Ako sa obliecť na lyžovanie

Zimná krajina nemusí byť len nepríjemné miesto, ktorým prechádzate od jedného vareného vína k druhému - stačí sa vedieť dobre obliecť a od lyžovania vás vyženie len zatváracia doba zjazdoviek. Znamená to ale rozumne navrstviť oblečenie tak, aby ste sa pri zjazdoch zbytočne nepotili a na lanovke neklepali zimou.
 

sjezdovky

Teplé spodné prádlo

Prvá vrstva na vašej koži má transportnú funkciu a odvádza teplo a pot od tela. Nemusíte sa pritom báť nepekných vyťahaných podvliekačiek. Veľa firiem dnes ponúka termoprádlo jemné na dotyk a krásne na pohľad. Ideálnym materiálom je merino, ktoré nádherne hreje, pritom odvádza pot od tela a ešte mu naozaj dlho trvá, než začne aj pri maximálnom telesnom výkone "zaváňať". Bez váhania sa v ňom môžete ukázať aj v spoločnosti. Nezabudnite na lyžiarske podkolienky z rovnakého materiálu.

Preskúmajte ponuku dámskeho alebo pánskeho spodného prádla.

Izolačná mikina

Na vrstvu funkčného prádla potom pridajte druhú, izolačnú, ktorá vás udrží v teple. Ideálna je mikina z materiálu ako je napríklad Polartec, teda velúr s vnútorným česaným vláknom alebo z merino vlny. Mikina by mala byť strečová a priliehať k telu.

Preskúmajte ponuku dámskej alebo pánskej strednej vrstvy.

Vrchná vrstva

Pri zjazde, či už na zjazdovkách alebo snowboarde, si oblečte tretiu (a poslednú) vrstvu. Vyberte si bundu, ktorá okrem tepelnej izolácie zaručuje ochranu proti živlom - teda vetru a vode. Pri výbere dbajte na technické detaily - prepracované vrecká, zipsy, ktoré môžete sťahovať aj bez nutnosti zloženia rukavíc. Nohavice si vyberte nepremokavé, s prepracovanými kolenami a zipsami umožňujúcimi vetranie. Široké konce nohavíc vám umožnia nohavice navliecť, aj napriek objemným lyžiarkam.

Preskúmajte ponuku dámskeho alebo pánskeho oblečenia na lyže.

A posledná rada na záver - ak si to len trochu môžete dovoliť, na vybavení zbytočne nešetrite. Maximálna priedušnosť, hrejivosť, nepremokavosť a kvalitné prevedenie detailov vás možno nebudú trápiť v slnečný deň, ale vo fujavici ich naozaj oceníte. Netreba sa vopred okrádať o zážitok a krásny športový výkon!