Ako vybrať istiacu pomôcku
HUDY tým
5 minut čtení
Staré fotografie, na ktorých k vrcholom horských velikánov stúpajú muži odetí v elegantných vlnených oblekoch, pôsobia na prvý pohľad romanticky, v skutočnosti však zobrazujú tvrdú realitu doby, kedy aj sebamenšia chyba končila tragédiou. Obdobné pocity sa nám honia hlavou pri prezeraní fotiek povojnových pieskarov. "Vtedy sa proste nepadalo", komentuje to hŕstka dnešných deväťdesiatníkov. Priekopníci horolezectva nemali k dispozícii sofistikované prostriedky umožňujúce bezpečný prestup exponovaným terénom, a tak sa istili takzvane cez telo, teda spôsobom, kde trenie nutné k zastaveniu pádu lezca zaisťovalo vedenie lana cez chrbát ističa.
Mohlo by sa zdať, že táto nie príliš pohodlná metóda, s ktorou sa spája celý rad rizík, patrí do minulosti, svoje uplatnenie však nájde aj dnes. S nutnou dávkou skúseností ju dosť dobre využijete napríklad pre rýchly postup po ľahkom hrebeni, kde by vás budovanie klasických istiacich stanovíšť len zbytočne zdržiavalo. Pokiaľ sa pre ňu rozhodnete, pamätajte však na to, že sa pri doberaní druholezca musíte vždy usadiť na mieste, ktoré vašim nohám aj telu poskytne dostatočnú oporu.
Hoci slučky sú evergreenom, aj tie sa spoločne s lezeckým hardwarom našťastie vyvíja, takže spolu s úväzmi a dynamickými lanami máme dnes aj moderné lezečky a rad istítok. Nemusíme sa teda spoliehať len na fortunu a konopné lano. Ruka v ruke s vývojom istítok sa pochopiteľne posúvajú dopredu aj spôsoby istenia. Aj v rámci súčasného športového lezenia, lezenia na skalách i lezenia na stene, je potrebné mať na pamäti nemenné základy správneho a bezpečného istenia, rovnako ako vtedy... Rozdiel váhy prvolezca a druholezca by nemal byť väčší než 20 kg, mali by ste poznať históriu hardwaru, ktorý používate a ďalšie základné pravidlá.
PolovičnÝ lodnÝ uzOl
V 60. rokoch minulého storočia sa na scéne objavila technika nesúca krkolomný nemecký názov Halbmastwurfsicherung (skrátene HMS). Istenie pomocou polovičného lodného uzla sa čoskoro stalo štandardom Medzinárodnej horolezeckej federácie UIAA, a to vďaka jeho všestrannosti a ideálnym brzdným silám. Polloďák funguje rovnako pri zaťažení smerom hore aj dole, preto sa hodí ako pre istenie prvolezca, tak druholezca. K jeho použitiu navyše potrebujete len karabínu HMS, ktorá sa vyznačuje viacmenej pravidelným hruškovitým tvarom bez ostrých ohybov a automatickou alebo skrutkovacou poistkou zámku. Vystačíte si samozrejme i s inou, avšak len za cenu sťaženej manipulácie.
Pri zakladaní uzla do karabíny si vždy dajte pozor na to, aby lano neviedlo cez poistku. V takom prípade totiž hrozí jeho nechcené vyšmyknutie a tým pádom aj rozviazanie „polloďáka“. Niektorí výrobcovia horolezeckého vybavenia sa chybnej manipulácii a nevhodnému zaťaženiu snažia predísť plastovou zarážkou, ktorá bráni otvoreniu karabíny a jej otočeniu do nežiadúcej polohy. Typickými zástupcami tejto kategórie sú Smart HMS a Crag Smart HMS švajčiarskej spoločnosti Mammut. Za určitú nevýhodu tejto metódy potom možno označiť krútenie lana pri spúšťaní a zlaňovaní, ktoré sa pri dlhodobom vplyve odráža na jeho životnosti.
Karabíny Crag Smart HMS a Smart HMS od spoločnosti Mammut
Znalosť istenia pomocou polovičného lodného uzla patrí k základom, ktoré by si mal osvojiť každý, kto to s lezením myslí naozaj vážne. Dôvod je jednoduchý. Pokiaľ behom dlhého výstupu stratíte istiacu pomôcku, budete môcť bez obáv pokračovať ďalej, alebo sa bezpečne vrátiť na začiatok cesty do schodného terénu.
ZlaňovacIE osmY
V rovnakej dobe ako metóda HMS uzrela svetlo sveta aj pomôcka, ktorá si pre svoj tvar vyslúžila názov zlaňovacia osmička. Ako je viditeľné, pôvodne vôbec nebola určená k isteniu, ale k pohodlnému zostupu po lane smerom dole. Osma sa od ostatných pomôcok líši nižšími brzdnými silami, pre istenie ako také sa preto príliš nehodí. Jej použitie vyžaduje určitý cvik a vyššiu pozornosť, preto by po nej mali siahnuť len ľudia dostatočne skúsení, a to len v krátkych a dobre odistených športových cestách v skalách a na umelých stenách, kde nehrozia dlhé pády, alebo pri lezení s istením cez horný vratný bod, kedy si lezec do lana v podstate len odsadáva. Vo všetkých ostatných prípadoch sa radšej porozhliadnite po inom zariadení. Pozor, cez osmu nikdy nedoberajte druholezca na istiacom stanovišti, teda na takzvanom štande. Pri priamom zachytávaní pádu totiž klesá jej brzdná účinnosť hlboko pod únosnú medzu!
Zlaňovacie osmy Rock Empire a Mammut
Od istIAcICh dOŠtičIEK po kÝblIk
Prvou naozaj modernou istiacou pomôckou, ktorá doslova predznamenala smer ďalšieho vývoja, vymysleli a pre nemeckú spoločnosť Salewa v roku 1970 spoločne patentovali Hermann Huber a Fritz Sticht. Takzvanú Stichtovú brzdu tvorí kovová doštička s otvorom pre založenie lana, ktoré je pre správnu funkciu ešte nutné zaistiť precvaknutím karabínou s poistkou zámku, ideálne HMS alebo oválneho tvaru.
Jednoduchá konštrukcia sa rýchlo dočkala celého radu modifikácií. Tvar sa postupom času ustálil na krátkej trubici s otvormi umožňujúcimi použitie dvoch prameňov lana. Celú zostavu ešte doplňuje krátke drôtené oko, ktoré pomôcku pridržuje v blízkosti karabíny a zároveň pri transporte slúži k zavěsení na úväz lezca. V anglosaských krajinách sa tieto najjednoduchšie kúsky označujú slovkom „tube“ alebo skratkou ATC. Tá odkazuje na jeden z vôbec prvých výrobkov tohto typu uvedených na trh spoločnosti Black Diamond pod názvom Air Traffic Controller. Na Slovensku a v Čechách sa týmto zariadeniam pre vzdialenú podobnosť so všetkým dobre známou prepravnou nádobou hovorí „kýblik“.
Istiace kýbliky Mammut Crag Light Belay a Rock Empire Guard
Vývoj sa samozrejme nezastavil, a tieto základné modely prechádzajú postupnou modernizáciou, ktorých cieľom je ponúknuť užívateľom možnosť podľa potreby meniť veľkosť brzdnej sily. To konštruktéri dosahujú všemožným tvarovaním a profilovaním steny trubice. Pracujú pritom hlavne s odlišnou výškou steny v rôznych častiach pomôcky, alebo s tvarovaním vodiaceho žliabku do podoby písmena V. Pri takej konštrukcii potom lano pri zachytení pádu vkĺzne do zúženia, ktoré ho zo strán stlačí a lepšie tak zadrží jeho preklz. Medzi klasiku v tejto kategórii patria napríklad kýbliky Mammut Crag Light Belay a Rock Empire Guard SB.
A aby nevyšli naprázdno ani tí, ktorý na vybavení šetria každý gram, vznikli aj varianty s otvorom len pre jedno lano, ako je napríklad Rock Empire Gym. Ako už názov napovedá, uplatnia sa predovšetkým pri lezení na umelých stenách. Klasické kýbliky najviac využijete všade tam, kde očakávate zachytávanie pádu do lana smerujúceho nahor, ktoré vedie k partnerovi cez postupové istenie alebo horný vratný bod. Perfektnú službu preto odvedú na cvičných skalách a v športovo ladených cestách. Opäť upozorňujeme, že rovnako ako zlaňovacie osmy vôbec nepatria na štand.
Jednoduchý kýblik Rock Empire Gym
UniverzálnE pomôcky
Pre dlhé výstupy vo vysokých stenách vytvorili dizajnéri pomôcky so samosvornou funkciou, ktoré samé zastavia pád na istiacom stanovišti doberaného človeka. Za úplné bestsellery možno v tejto kategórii bez nadsadenia označiť modely Black Diamond ATC Guide a Petzl Reverso. Obe istítka prešli za dobu svojej existencie niekoľkými inováciami, z ktorých každá len prispela k ich univerzálnosti, vďaka ktorej si ich obľúbili horolezci po celom svete. Vo svojej podstate sa pritom jedná o obyčajné kýbliky opatrené okom pre pripevnenie do štandu. Princíp celého mechanizmu je až triviálne jednoduchý. Prameň lana, na ktorom lezec visí, sa napne a pritlačí voľný koniec v pomôcke tak, že mu zamedzí v ďalšom pohybe. Istič tak nemusí lano neustále pevne zvierať, čo so sebou prináša hneď niekoľko nezanedbateľných výhod. V prvom rade sa tým výrazne uľahčuje manipulácia s materiálom v zhoršených poveternostných podmienkach, kedy máte aspoň nejakú šancu trochu prehriať zimou skrehnuté prsty. Po druhé, získavate skvelú možnosť skrátiť čas strávený v rovnako súbežným postupom dvoch lezcov, ktorých v takto konštruovanej pomôcke jednoducho uistíte. To sa hodí predovšetkým v horách, kde je rýchlosť výstupu priamo úmerná bezpečnosti vašej spoločnosti.
Univerzálna istiaca pomôcka Petzl Reverso 4
Samosvorná funkcia má samozrejme aj svoju tienistú stránku. Komplikácie nastávajú presne vo chvíli, keď potrebujete visiaceho človeka z nejakého dôvodu dostať dole na zem. Odblokovanie prevediete pomocou malého oka na strane pomôcky. Najprv do neho vložíte karabínu, ktorú následne použijete ako páku. Pokiaľ sa vám lano týmto spôsobom uvoľniť nepodarí, nezostane vám nič iné, než zostrojiť zo slučky jednoduchý kladkostroj. To už ale vyžaduje trochu metodických znalostí, preto si celý postup radšej pred prvým použitím niekde vyskúšajte.
Všestranné istítka Mammut Wall Alpine Belay a Black Diamond ATC Guide
ŠIKOVNÝ pomocníci
V posledných rokoch udávajú trend istiace pomôcky, ktoré vedia samé zachytiť padajúceho prvolezca. Hovorí sa im poloautomatické, ani u nich totiž neodpadá povinnosť neustále držať voľný koniec lana. V základe sa delia na dve skupiny. Tú prvú, služobne o poznanie staršiu, tvoria istítka s pohyblivou časťou, ktoré sa ťahom lana na jednej strane vychýlia a na druhej jeho ďalší posun zablokuje. Takéto zastavenie pádu je samozrejme relatívne tvrdé, lebo pri ňom nedochádza k preklzu, ktorý by dynamicky stlmil sily pôsobiace na lezca. Konštrukcia týchto pomôcok taktiež neumožňuje súčasné použitie dvoch prameňov lana, či už pre istenie alebo k zlaneniu. Z vyššie uvedených dôvodov preto nájdu najväčšie uplatnenie na stenách a pri športovom lezení jednodĺžkových ciest. Medzi najrozšírenejšie výrobky tohto typu patrí Petzl GRIGRI, vo verzii PLUS so zabudovaným antistresovým systémom.
Poloautomatická istiaca pomôcka s antipanic systémom Petzl GRIGRI+
Do druhej skupiny spadajú poloautomatické istítka bez vlastných aktívnych prvkov. Všetky pracujú na jednoduchom princípe, ktorý k blokácii využíva karabíny precvaknuté lanom rovnakým spôsobom ako pri kýbliku. Pri bežnej manipulácii sa karabína nachádza v polohe umožňujúcej ľahké doberanie alebo povoľovanie lana, avšak pri páde sa posunie do miesta, kde jeho preklz zastaví. Ako prvé sa na trhu objavili modely určené len pre jedno lano, ako napríklad Smart 2.0 od švajčiarskeho Mammutu alebo ATC Pilot od Black Diamondu, neskôr ich však doplnili aj kúsky pre použitie s dvomi prameňmi.
Pár všeobecných rÁd NA závEr
Skôr ako sa vrhnete do nákupu istiacej pomôcky, dobre si rozmyslíte, akej forme horolezectva sa najčastejšie venujete. Pri výbere zohľadníte taktiež priemer lana, s ktorým sa do skál vydávate. Pokiaľ máte vo svojom okolí niekoho, kto vytipované istítko už vlastní, vyskúšajte si, či vám naozaj vyhovuje. Pokiaľ nie, zastavte sa na jednej z kamenných predajní HUDY, kde vám naši kolegovia určite ochotne poradia. A pokiaľ sa už pre nejaké rozhodnete, naučte sa s ním poriadne pracovať. Najdôležitejším článkom v celom reťazci je totiž aj tak nakoniec zodpovedný a problematiky znalý istič.
Pre úplné základy mrknite na starší, ale stále aktuálny článok ako správne istiť, ďalej taktiež ako správne istiť toprope a konečne aj ako správne istiť s grigri.
Komplexné informácie o tom, ako s lezením začať a ako bezpečne liezť nájdete tu. Táto publikácia vyjde tento rok na jar opäť tlačou v novom šate!