Ako vybrať vhodné oblečenie na behanie
Hanka Topolovová
4 minuty čtení
Hneď na úvod ma napadá známe príslovie. Neexistuje zlé počasie, iba zle vybrané bežecké oblečenie. Verte, že pri behu v prírode a voľnom teréne, tzv. trailovom behaní, platí táto stará pravda dvojnásobne. Snáď každý bežec či bežkyňa mi dajú za pravdu. Ak si nechceme z behu odniesť chorobu alebo len nepríjemnú spomienku, mali by sme potrebnú pozornosť venovať voľbe oblečenia. Poradíme vám, aké vybrať.
Rokmi preverené
Základom pre pocit komfortu je vrstvenie oblečenia. Je to osvedčená metóda, ako vyzrieť na akékoľvek poveternostné podmienky, ktorým sa chystáte čeliť. Viac vrstiev pomáha termoregulačnému systému plniť jeho funkciu, umožňuje lepšie prispôsobiť bežecké oblečenie konkrétnej situácii a to tak, aby sme sa najmä pri záťaži pohybovali na dolnej hranici tepelného komfortu a zbytočne sa nepotili. Strata telesného tepla je totiž za mokra 32× väčšia ako za sucha.
Existuje jednoduché pravidlo, ktoré hovorí: Obliekajte sa tak, aby ste vonku pred výbehom pocítili na tele mierny chlad. Ten totiž po pár minútach behu zmizne a vám bude vďaka dobre vybranému vybaveniu na beh po celú dobu príjemne.
DOBRE ZNÁME VRSTVENIE
Nechceme uraziť bežeckých matadorov, ale isté základné fakty nie je od veci pravidelne pripomínať. Takže začnite tým, že si položte otázku: V akom ročnom období budete behať? Podľa toho sa odvíja výber materiálov, vlastnosti aj voľba samotných vecí na behanie, napríklad či to budú kraťasy na behanie alebo bežecké legíny. Odlišne bude vyzerať vaše zimné bežecké oblečenie, inak to, v čom budete športovať na jar a úplne rozdielne zase letné vybavenie.
Oblečenie na behanie by sa malo skladať z troch vrstiev: prvá z nich je funkčná bielizeň. Odvádza od tela pot. Druhá vrstva, priedušná mikina alebo bežecké tričko, zase zahreje a posunie vlhkosť ešte ďalej od tela. Tretia vrstva chráni pred vetrom, dažďom a snehom. Z praxe odporúčame, aby ste dbali na zakrytie achiloviek, ideálne sú kompresné podkolienky. Myslite aj na okrajové časti tela a chráňte ruky a hlavu, napríklad čelenkou alebo čiapkou, nech nestrácate zbytočne teplo (pokiaľ ide o zimné oblečenie na behanie alebo beh v nižších teplotách).
BEZ PRVEJ VRSTVY ANI KROK
Prvá vrstva v podobe funkčnej bielizne je základ. U žien je dôležitou súčasťou kvalitná športová podprsenka, ktorá vďaka kompresnému strihu zaistí skvelú podporu pri behu a funkčný materiál pocit sucha a komfortu.
V čom behať v rôznych ročných obdobiach?
- Zjednodušene povedané: Orientujte sa podľa gramáže materiálu, ktorú značky uvádzajú. Udáva, koľko váži m2 látky, z ktorej je tričko ušité.
- Napríklad letné tričká mávajú gramáž okolo 140 g/m2, pri zimných môže gramáž presiahnuť aj 200 g/m2.
- Čím vyššia gramáž, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Podľa gramáže poznáte, aké oblečenie je vhodné na leto alebo zimu.
- Na jar a v lete zvoľte ľahkú verziu funkčnej bielizne. Zaobstarajte si spodnú bielizeň o gramáži 140 g/m².
- Pre jesenné oblečenie na beh vyberajte silnejšie tričká s krátkym a dlhým rukávom s gramážou 210 g/m².
- Keď je chladno, neváhajte si navliecť pred behom rukavice.
- Tiež si rozmyslite, či dávate prednosť prírodným materiálom alebo syntetike. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Ak sa zaujímate o ekológiu, potom pre vás bude dôležitou informáciou, že spodná bielizeň pre bežcov z merino vlny sa na rozdiel od umelých vlákien pri likvidácii v zemi rozloží.
HUDY TIP: Pokiaľ beháte často a dlhšie vzdialenosti, trpia na odrenie prsné bradavky. Pri použití trička z merino vlny sa vám to nestane.
DOBrE VYzerať
Mnohí z nás iste poznajú frázu, že keď nie sú výkony, je základ dobre vyzerať. Dovolím si modifikáciu: Pokiaľ vám oblečenie nesedí, nielenže nevyzerá dobre, ale nebude ani fungovať. Skvele padnúci strih, možnosť voľného pohybu, praktické detaily, ako je kapucňa či vrecká, umocňujú celkový príjemný pocit z behu. Tí, ktorí často behajú v rozmanitom teréne aj za odlišných klimatických podmienok, iste dajú za pravdu, že tieto nevyhnutnosti v kancelárii nevymyslíte. Preto etablované značky majú vo svojich tímoch množstvo športovcov, s ktorými vývoj konzultujú. Čo je na výsledných produktoch poznať.
BEŽECKÝ OUTFIT V KOCKE: DRUHÁ A TRETia VRSTVA
Bunda
Pri výbere bežeckej bundy sú dôležité tieto vlastnosti: vodeodolnosť/vetruodolnosť a priedušnosť. Tu sa väčšinou skrýva celá alchýmia správneho výberu. Skúsenosť hovorí, že vysoký vodný stĺpec (vodeodolnosť) nie je všetko. Je jasné, že pri výbere jarného oblečenia na beh o tom určite premýšľate viac. Avšak dôležitá je aj priedušnosť. Platí, že obe čísla (vodeodolnosti a priedušnosti) by mali mať rovnakú hodnotu. Napríklad v prípade vodeodolnosti 20 000 mm vodného stĺpca by mala byť priedušnosť 20 000 g/m2 za 24 h. Osobne odporúčam ľahké vetrovky, ľahko ich zbalíte do náprsného vrecka. Nezaberú takmer žiadne miesto a budú stále s vami, keď sa nečakane zhorší počasie. V prípade zlého počasia siahnite po bežeckom oblečení z materiálov, ktoré pomáhajú izolovať pri zachovaní skvelej priedušnosti, napríklad Polartec Alpha a Goretex Active. Myslite aj na praktické detaily: dostatok vreciek na uloženie fľaše či sladkej tyčinky. Veľmi praktická je tzv. aktívna ventilácia, čo sú sieťované inserty v podpazuší pre lepšie odvetranie.
Nohavice
Každý to máme inak a proti gustu žiadny dišputát. Niekto je zástancom elasťákov na behanie, iní preferujú bežecké nohavice. Od veci nie sú ani bežecké kraťasy, ktoré možno použiť celoročne (pri otužovaní alebo pre teplomilných bežcov). Základom je komfortný pocit. V zásade pri výbere dbajte na voľnosť pohybu. Väčšina nohavíc je vyrobená zo strečového materiálu, ktorý je doplnený o ľahký softshell v oblasti kolien pre ochranu pred chladom. Praktické sú sieťované vrecká na uloženie potrebných vecí počas tréningu a vrecko na zips z nepremokavého materiálu. Telefón alebo doklady tak zostanú v suchu. Samozrejme nezabúdajte na reflexné prvky. Hodí sa aby vás bolo vidieť.
Vesta
Väčšina bežcov dospeje do štádia, kedy samotná bežecká bunda nestačí. Vybiehate pestré terény, hore, dole a zbytočne sa potíte. Keď však bundu zložíte, cítite chlad. Vhodná voľba je bežecká vesta z vetruodolného materiálu, ktorá spoľahlivo ochráni, zatiaľ čo chrbát je priedušný vďaka meshovému panelu. Súčasne treba tiež spomenúť, že častým doplnkom aj vhodnou alternatívou sú bežecké vesty - batohy. Riešia hneď niekoľko potrieb: úložný priestor ako batoh a vpredu vrecká na ramenných popruhoch, do ktorých sa zmestí fľaša, výživa a potrebné doplnky na beh. Zároveň slúžia čiastočne ako izolačná vrstva.
Bežecké topánky
Bežecké topánky sú kapitolou samou o sebe, ale je jasné, že iné topánky sú vhodné pre beh na ceste a iné zase na beh v prírode. Skúsenosť tiež ukazuje, že väčšina bežcov často behá v kombinovanom teréne. Jednoduché pravidlo hovorí, že na trail je potrebné mať pevnú a kvalitnú bežeckú obuv - „offroad trailovku“, ktorá nohu ochráni pred vyvrtnutím a nárazmi do kameňov, konárov a iných prekážok. Podrážka má hlbokú vzorku pre spoľahlivý záber. Pre ľahký terén, ako je spevnený povrch, lesné a štrkové cesty, sú vhodné ľahšie a priedušnejšie topánky. Vzor podrážky nie je príliš hlboký, ale ponúka skvelú priľnavosť. Ochrana voči kameňom a koreňom je zodpovedajúca ľahšej topánke, ale vyššia ako pri cestnej bežeckej topánke.
Doplnky
Existuje množstvo praktických vymožeností a vychytávok, ktoré vám beh ešte viac spríjemnia. Také čelovky by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vybavenia každého trialového bežca. Pomôžu vám nájsť správnu cestu vždy, keď sa vonku zdržíte dlhšie, než ste plánovali, ale tiež zaistia, že budete vidieť. V ponuke sú už aj špeciálne bežecké čelovky, ktoré vďaka ergonomickým hlavovým pásikom pri behu dobre sedia na hlave. Niektoré majú aj zadnú červenú blikačku.
Batoh
Každý bežec či bežkyňa je originál. Jednoducho povedané, každý máme o behu a bežeckom výlete iné predstavy. Niekto dá svojich 10 km, ale iní potrebujú vybehnúť na celý deň. Potom sa treba viac vybaviť a pripraviť všetko potrebné do bežeckého batohu či vesty. Čo si ale so sebou zbaliť a čo radšej nie? Zabudnite na zbytočnosti! Skúsenosť hovorí vziať si ľahké oblečenie (bežecké tričko, bunda na behanie). Ak viete, že trpíte na pľuzgiere, prihoďte náplasti. Myslite na pitný režim aj niečo energeticky výdatné k jedlu. A pokiaľ očakávate návrat za tmy, nezabudnite na čelovku.
Podčiarknuté zrátané
Funkčné materiály nič neprekoná, rovnako ako kvalitné vybavenie na beh. Doby, kedy sa hovorilo, že behať sa dá vo všetkom, vezmem akékoľvek tenisky a ide sa, sú preč. Nielen, že sa nebudete cítiť komfortne, ale ohrozujete aj svoje zdravie.
Pokiaľ to s behaním myslíte vážne, lákajú vás bežecké výzvy a neváhate sa pustiť do väčších dobrodružstiev, doprajte si kvalitné bežecké vybavenie a nebudete ľutovať. Keď vás pri športe zastihne dážď či sneh a outfit napriek tomu funguje, je to paráda. Stačí len vytiahnuť bežeckú bundu, nasadiť kapucňu a môžete smelo pokračovať. Pohyb v prírode, poväčšine aj úplne mimo cesty, vám dá pocit voľnosti. Nebyť ničím zviazaný, teda ani vytýčenou cestou. Bežať priamo za nosom. Čo na tom, keď je to do kopca. Tak vybehnem tam, kam budem vládať. Zvyšok dôjdem. Roztlčie sa mi srdce, spočiatku to je nepríjemný pocit, ale výhľad z vrcholku je o to intenzívnejší.
Behajte, užívajte si pohyb a krásne miesta!
Mohlo by vás zaujímať:
Ako sa vybaviť na zimné behanie v horách
Oblečenie z merino vlny: kedy sa hodí a ako sa o neho starať
HANKA TOPOLOVOVÁ
Slečinka s dušou dobrodruha, ktorá kombinuje život na horách so životom v meste. Športový "mnohoživelník": cestička, gravel, bike, trailové behanie, bežky, lezenie, windsurfing ... Patrím medzi tých, ktorí prepadli kúzlu outdoorového športu, mám rada kopce a výzvy. Pracujem na UK FTVS, testujem športové vybavenie, vytvorila som dámsky športový časopis Wild cat a dlhé roky píšem o športe v rôznych súvislostiach. Podčiarknuté a zrátané šport má úžasný dar: dávať radosť, zážitky a možnosť spoznávať miesta a ľudí. V tom tkvie celé kúzlo a jedinečnosť.
PRÍRODA, ŠPORT, ENDORFÍNY sú ten NAJ koktail!