Vyberte si bundu do nepohody
Jan Klega
5 minut čtení
Počasie sa na horách mení každú minútu. Stačí chvíľa, studený víchor priženie ťažké mraky a z neba sa spustia prívaly vody. Chráňte sa pred nepriazňou živlov! Poradíme vám, ako na to!
Nepremokavé a vetruodolné oblečenie by sme mali vyberať naozaj dôkladne. Predsa len chceme, aby slúžilo niekoľko rokov a bez problémov nás previedlo aj tým najväčším nečasom. S ničím sa neponáhľajte, aby ste po čase náhodou nezistili, že vám zvolený kúsok nesedí a leží nevyužitý v skrini. Zo všetkého si najprv dobre premyslíte, kam budete nakúpené zvršky nosiť najčastejšie. Jednotlivé horské aktivity sa od seba navzájom líšia, rovnako ako nároky, ktoré kladú na potrebné vybavenie. Ultraľahká bunda tak skvele poslúži trailrunnerovi, už nie však ľadoborcovi, ktorý by ju pri driapaní vytečenými žľabmi a cez skalné prahy rýchlo zničil. Do takých podmienok sa už hodia robustnejšie, ale zase o niečo ťažšie a po zbalení objemnejšie modely.
Akonáhle si toto ujasníte a vytipujete si konkrétne kusy, vyrazte si ich vyskúšať. Bundu si oblečte, samozrejme nie len na tričko. Natiahnite si pod ňu aj vrstvu, ktorá by vás mala ochrániť pred chladom. Podľa určenia sa môže jednať o technickú mikinu aj ľahkú páperku. Trochu si „zacvičte“. Urobte pár drepov, zdvihnite ruky, zamávajte nimi, alebo zakrúžte pár kruhov. Takto jednoducho zistíte, že nijak neobmedzuje v rozlete. Okrem toho si taktiež overíte, či máte dosť dlhé rukávy a či prudší pohyb neskončí odkrytými bedrami.
Určite nezabudnite na kapucňu, ktorá by mala padnúť ako uliata. O to by sa mal postarať premyslený strih a dômyselný systém sťahovania. Ideálne taký, ktorý sa dá nastaviť jednou rukou. Bunda by po jej nasadení nemala nikde ťahať, a to ani s batohom na chrbte. Pokiaľ na nej nájdete štít alebo šilt, bude to jedine dobré. Pri chôdzi v daždi vám nebudú kvapky toľko padať do očí.
Zamerajte sa taktiež na detaily. Sú vrecká dobre prístupné? Dajú sa všetky zipsy ovládať aj v rukaviciach? A čo vetracie otvory? Je možné ich pohodlne otvoriť? Tieto zdanlivé maličkosti dokážu pekne potrápiť, a tak je na mieste im venovať náležitú pozornosť.
Len pro úplnosť, firmy zaoberajúce sa výrobou outdoorového vybavenia obecne sledujú trend znižovania hmotnosti. S tým úzko súvisí zjednodušovanie strihov, čo sa odráža napríklad v menšom počte vreciek. Podobne je to aj s odvetrávaním. Na mnohých modeloch ho už nenájdete, o odvod pár sa stará len extrémne priedušná membrána.
Na materiále záleží
Keď sa chystáme vyraziť v ústrety horským štítom, riešime pri pohľade do šatníka v zásade dva problémy, a to: Ako sa udržať v teple a suchu? Odolnosť proti vode je jasná, čo ale tá zima? Jednoduchá odpoveď, vrchné vrstvy nás chránia pred neblahým pôsobením studeného vetra a zásadným spôsobom sa tak podieľajú na našom tepelnom komforte. Čo sa týka materiálu, na výber máme z dvoch základných skupín. Bežne ich označujeme ako softshell a hardshell. Niektoré vlastnosti majú spoločné, v mnohých sa samozrejme aj vďaka trochu inému určeniu líšia. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.
Štít proti vEtru
Pri softshellových tkaninách je na prvé miesto kladená odolnosť voči vzdušnému prúdeniu, avšak počíta sa taktiež s istou mierou vodeodpudivosti. Do toho musí vydržať hrubšie zachádzanie, poskytovať dostatok pohodlia a nijak nebrániť pri pohybe. Prepojenie zdanlivo nezlučiteľných vlastností robí zo zvrškov ušitých z týchto tkanín univerzálnych parťákov, ktorí so cťou obstoja v rôznych poveternostných podmienkach.
Na výber máme medzi softshellom membránovým a nemembránovým. Prvý uvedený tvorí vrchná tkanina lamináciou spojená s membránovým materiálom a vnútornou podšívkou. Poskytuje výbornú ochranu proti vetru a v pohode si poradí aj s dažďom. Trošku horšie dýcha, a tak sa skôr hodí pre aktivity v zimnom období, ako je turistika, chôdza na snežniciach či skialpinizmus.
Nemembránový variant, či už s podšívkou alebo bez nej, vyniká skvelou vetruodolnosťou a perfektnou priedušnosťou, ktorá je daná práve absenciou ďalšej vrstvy. Zvršok býva spravidla vybavený vodeodpudivou úpravou, vcelku bez problémov teda zvládne drobné mrholenie alebo ľahkú prehánku. Kombinácia toho všetkého predstavuje praktický mix, ktorý vynosíme po celý rok a pri najrôznejších aktivitách.
Outdoorové brnEnIE
Hardshell, ako už názov napovedá, tvorí akúsi odolnú škrupinku, ktorá nás chráni pred vyčíňaním živlov. Nemá to pritom vôbec jednoduché, pretože musí zaistiť dve v podstate protichodné veci. Na jednej strane sa nesmie voda padajúca z neba dostať dovnútra, na druhej sa musí vlhkosť prenesená z tela ostatnými vrstvami dostať von.
Pokročilé membrány fungujú na princípe odlišnej priepustnosti rôznych skúpenstiev vody. Plynnému umožňujú voľne odchádzať preč, zatiaľ čo kvapalnému bránia prejsť z vonku skrz. V praxi sa stretávame s dvomi základnými typmi materiálov: poréznym a neporéznym. Prvý z nich je plný malých dierok, cez ktoré prejde para, ale kvapka už nie. Druhý je celistvý, z vnútornej strany však absorbuje molekuly vody a na princípe difúzie ich transportuje do vnútra tkaniny, odkiaľ sa odparí.
Prečítajte si recenziu ultraľahkej bundy Direct Alpine Cyclone
Ako tu už padlo, pri výbere membránovej bundy sa zamyslíte nad tým, v akých podmienkach ju budete najčastejšie nosiť. Ľahké a vysoko priedušné modely sú skvelé na jednodňové akcie a aeróbne aktivity, ako je napríklad trailový beh. Príliš sa už však nehodia na dlhodobé použitie, napríklad pri viacdenných prechodoch horských hrebeňov, kedy môžeme v daždi kráčať dlhé hodiny. To už by sa mohlo stať, že sa pod tlakom ramenných popruhov nejaká tá vlhkosť dostane skrz, a tak je lepšie siahnuť po odolnejších dvoj a trojvrstvových modeloch.
Pokiaľ svoje nepremokavé zvršky hodláte používať aj na vysokohorskú turistiku, via ferraty či dokonca lezenie, voľte medzi trojvrstvovými kúskami, ktoré bez väčšej ujmy ustoja aj kontakt so skalou, ľadom či premrznutým snehom. Uistite sa, že kapucňu v pohode pretiahnete cez prilbu a zároveň že sa pohodlne dostanete do vreciek, aj keď na sebe máte sedací úväz. To sú detaily, ktoré značne uľahčujú v horách život.
starostlivosť je na mieste
Každý kus vybavenia do hôr nám bude dobre slúžiť len ak mu budeme venovať náležitú starostlivosť. Vetruodolné a nepremokavé oblečenie preto po návrate domov vždy šetrne zbavte nečistôt a dôkladne usušte. Nebojte sa ho vyprať, samozrejme podľa pokynov výrobcu a s použitím príslušného pracieho prostriedku. Pravidelne obnovujte vodeodpudivú úpravu, aby tkanina nenasávala vodu. Oblečenie tým nielen naberie na váhe, ale taktiež stratí na priedušnosti.
Jan Klega
Honza je nadšený lezec, ktorý sa vo svete vertikál pohybuje viac než pätnásť rokov. Domovskou oblasťou mu je jesenický Rabštejn, za skalami sa samozrejme vydáva aj mimo českú kotlinu, napríklad do Vysokých Tatier alebo talianskeho Arca. Riadi sa jednoduchým heslom: „Polezieme, dokiaľ nám neodpadnú prsty.“