Expedičné lezenie

Mesiace psychickej a fyzickej prípravy. A potom to prichádza - výprava na najvyššie vrcholy sveta. Extrém. Vzrušenie. Adrenalín. Výstup až tam, odkiaľ sa už ďalej nikto nedostane.

Odporúčané vybavenie

Na pár týždňov až mesiacov strávených v najnáročnejších podmienkach sa to nazbiera - spanie, jedlo, hygiena, lekárnička, lezecké vybavenie  a samozrejme oblečenie a obuv.

Dotknúť sa neba

Go North! Najvyšší vrchol Severnej Ameriky sa šplhá do výšky 6190 metrov. Nájdete ho na Aljaške v národnom parku Denali, ktorý vám rozhodne nedá nič zadarmo. Počasie je tu nesmierne studené a vrchol má oproti bežným podmienkam len okolo 42% kyslíka. Keď už ste tu, expedíciu spojte s poznávaním. Aljaška vás zmení. Nie človek, ale príroda tu určuje pravidlá hry. Ak sa chcete vrátiť späť v poriadku, nezostáva vám nič iné, než podľa nich hrať. Za to zistíte, čo to znamená skutočná divočina. 

Celá skupina pracuje ako jeden a vy viete, že jediné rozhodnutie ovplyvní výsledok celej expedície. O to väčšia radosť panuje, keď všetko klapne.

O K3 sa hovorí, že je jednoduchšia ako susedná K2. Napriek tomu dokáže byť tento dvanásty najvyšší vrchol sveta dosť tvrdý oriešok aj pre naozaj ostrieľaných lezcov. Svoju stopu na Broad Peaku zanechalo celkom šesť českých expedícií. Kto ako ďalší zdolá tento pakistanský masív, ktorý sa týči do výšky 8051 metrov?

Ako sa obliecť do vysokých hôr

Špičkový český horolezec Marek Holeček sa s vami podelí o skúsenosti, čo si vziať na seba do drsných podmienok. Pozrite sa na video.

Ako sa obliecť do vysokých hôr Ako sa obliecť do vysokých hôr

Tipy na výber expedičného vybavenia

Horolezec Marek Holeček vám prezradí jeho tipy pri výbere topánok a batoha do extrémnych podmienok. Pozrite sa na video.

Tipy na výber expedičného vybavenia Tipy na výber expedičného vybavenia

Články o Expedičné lezenie

Ďalšie články