Ľadové lezenie

Vyliezť cestu, ktorá za pár mesiacov nebude ani existovať – na lezení v ľade je fascinujúca jeho pominuteľnosť. Akonáhle príde teplo, ľad sa roztopí a na nejakú dobu za sebou spáli cesty. A aj keď zima postaví novú cestu, už nikdy nebude taká, akú ste zvládli vy. Tá je jedinečná.
 

Odporúčané vybavenie

Vašimi predĺženými rukami sa stanú cepíny. Na topánky patria kvalitné mačky. Okrem toho myslite na lano, úväz, karabíny, expresky, slučky, skrutky do ľadu a samozrejme horolezeckú prilbu.
 

Stena, ktorá za pár mesiacov zmizne, vo vás zostane navždy

Česko sa neradí k alpským veľmociam, ale aj u nás nájdete pekné ľadopády. V našich horách si preveríte, ako vám dohromady pracuje hlava a telo. Medzi obľúbené miesta ľadolezcov patria Jizerky, Lužické hory a Krkonoše. To úplne najnavštevovanejšie nájdete v obci Vír. Na tradičnom Vírskom cepíne, domáce majstrovstvá v ľadovom lezení na rýchlosť, si môžete zmerať sily s ostatnými.

Verte v seba a zvládnete aj tú najnáročnejšiu cestu. Zrazu sa pohnete z miesta, urobíte krok, a potom ďalší a ďalší...

Vyrovnať sa s nástrahami prírody a prekonať chladnú a hladkú vertikálu je poriadna výzva. Tú pravú zažijete v rakúskom Maltatale, eldoráde ľadového lezenia. Vymrznuté skaly, šikmé ľady, kolmé cencúle a ľadopády dlhé až pol kilometra predstavujú číre blaho a potešenie z pohybu.

Užitočné rady, tipy a návody

Ako vybrať cepíny a mačky na ľadové lezenie

Na lezenie v ľade je absolútne nevyhnutná dokonalá príprava vybavenia a jeho perfektný stav.

Ako vybrať cepíny a mačky na ľadové lezenie

Články o Ľadové lezenie

Ďalšie články