Fishermen´s Trail – pohodová klasika atlantickým pobrežím
Pavel Sýkora
6 minut čtení
Už niekoľko rokov s obľubou vyrážame na jarné európske treky. Najčastejšie do oblasti Stredomoria či Atlantiku, ktoré mimo hlavnej sezóny ponúkajú skvelé zážitky v príjemných teplotách a bez davov dovolenkárov. Tohtoročný plán bol ovplyvnený mojimi problémami s kolenami a prianím mojej ženy. Nepreferuje totiž príliš veľké prevýšenia, ale zato si rada užíva atmosféru prímorských mestečiek a miestnu gastronómiu. Voľba padla na veľmi populárny a českým hikerom dobre známy Fishermen´s Trail. Rybársky chodník sa vinie pozdĺž divokého pobrežia juhozápadného Portugalska a je jednou z vetiev diaľkovej trasy Rota Vicentina.
Z OBSAHU:
- Kedy vyraziť na Fishermen's Trail?
- Ktorým smerom Fishermen's Trail ísť?
- Populárne časti Fishermen’s Trail
- Akým spôsobom absolvovať Fishermen's Trail?
- Kde nocovať na Fishermen's Trail?
- Dopĺňanie zásob na Fishermen’s Trail
- Ako sa vybaviť na Fishermen's Trail?
- Doprava na Fishermen’s Trail
Fishermen´s Trail je právom považovaný za jeden z najkrajších pobrežných trailov na svete. Veľmi oceňovaná je jeho dobrá dopravná dostupnosť. Podľa oficiálneho webu https://rotavicentina.com/ ponúka 226,5 km parádnej trasy po členitých útesoch s úžasnými výhľadmi, fantastickými plážami a pestrou flórou. Trasa nie je príliš náročná, má len veľmi malé prevýšenia a je veľmi dobre značená typickými zeleno-modrými značkami. Oficiálny štartový bod predstavuje na severe S. Torpes (južne od prístavu Sines), ale väčšina trekarov zahajuje svoju cestu až v Porto Covo. Na juhu potom tvorí cieľové mesto Lagos.
Kedy vyraziť na Fishermen’s Trail?
Fishermen´s Trail môžete absolvovať prakticky celoročne, ale určite je dobré vyhnúť sa letným mesiacom (júl, august), kedy panujú veľké horúčavy a celej oblasti vládnu plážoví rekreanti, slnečníky na plážach a preplnené bary.
Ideálne termíny sú na prelome apríla a mája, kedy už býva slnečné počasie, väčšina reštaurácií a ubytovania je otvorených, všetko kvitne a trail pripomína prechádzku botanickou záhradou. Ďalším vhodným termínom je potom prelom septembra a októbra, kedy je ešte teplejší oceán, stále počasie a pomaly dochádza turistická sezóna.
Oficiálny web trasu logicky delí na 13 etáp. Etapy v dĺžkach 10-22 km vedú vždy od mesta k mestu, čo umožňuje pohodlné zabezpečenie nocľahu a doplnenie zásob. Navrhnuté etapy samozrejme nie sú žiadna dogma a zdatnejší borci zvládnu trail aj výrazne rýchlejšie.
Ktorým smerom Fishermen's Trail ísť?
Často diskutovanou otázkou býva, ktorý smer zvoliť. Osobne v tom nevidím zásadný rozdiel, takže dám len pár dôvodov na zváženie.
Smer sever-juh
Oficiálny smer, je lepšie označený, chodí sa častejšie, takže pôjdete s davom a budete stretávať menej ľudí v protismere (čo je praktické pri rôznych prechodoch krovím, o ktoré na niektorých etapách nie je núdza), viac piesku na začiatok, vietor fúka častejšie zo severu, tak ho budete mať v chrbte, trek končí v oblasti s hustou turistickou infraštruktúrou.
Smer juh-sever
Slnko viac v chrbte, menej piesočnatý terén na začiatku, záver v pokojných rybárskych mestách.
Populárne časti Fishermen’s Trail
Najpopulárnejšia časť trasy, kam smeruje aj najviac jednodňových či víkendových turistov, sú etapy medzi mestami Porto Covo a Odeceixe. Čaká vás tu krásne členité atlantické pobrežie plné strmých útesov, výhľadov a fantastických pláží. Takisto tu ale číha aj najviac nepopulárnych úsekov po piesku.
Od Odeceixe už je piesku výrazne menej, trasa sa stáča viac do vnútrozemia a prechádza pokojným portugalským vidiekom s eukalyptovými hájmi a pastvinami. Za Aljezurom sa znovu vracia k oceánu a ponúka dramatické útesy, a odľahlé pláže – obzvlášť medzi Arrifanou a Carrapateirou. Táto časť je divoká, veterná, s minimom tieňa a občerstvenia, ale patrí k najautentickejším na celej trase. Záver trasy od Vila do Bispo cez mys Cabo de São Vicente do Sagres pôsobí monumentálne, s otvorenou krajinou a skvelými výhľadmi na šíry Atlantik. Posledné úseky smerom k Lagosu sú už výrazne turistickejšie, s bohatou infraštruktúrou, prístupnejšími plážami, ale stále pôsobivými výhľadmi. Známe oranžové útesy, jaskyne a kúzelné pláže v Lagose sú potom skvelou bodkou za celým trailom.
AKÝM SPÔSOBOM ABSOLVOVAŤ Fishermen’s Trail?
Fishermen´s Trail je možné absolvovať mnohými spôsobmi, v závislosti od vášho rozpočtu a naturelu, a je na vás, či sa rozhodnete spať skôr vonku, či pod strechou a či si budete radšej variť alebo sa stravovať v miestnych reštauráciách. My sme vychádzali z premisy, že ak by sme si so sebou neniesli ani základné vybavenie na spanie a varenie, tak by to porušovalo definíciu treku a čelili by sme posmechu od našich outdoorových priateľov pre rozmaznanosť. Kombinovali sme teda všetky spomínané alternatívy.
Starší, pohodlnejší a „skúsenejší“ trekari (a treba povedať, že takých sme stretli asi najviac) chodia od mesta k mestu, často so sprievodcom, využívajú ubytovanie v hoteloch či apartmánoch, stravujú sa v miestnych reštauráciách, svoje kufre si nechávajú prevážať zvláštnou službou a trasu absolvujú len s ľahkým batôžkom, fotoaparátom a desiatou.
Oproti tomu možno samozrejme na trase stretnúť aj oddancov, ktorí vláčia 30kilové batohy, obsahujúce kompletnú kempingovú výbavu, 10 litrov vody a plnú penziu na mesiac. Jednoducho, ako kto chce…
KDE NOCOVAŤ na Fishermen’s Trail?
Možností ubytovania je po ceste pomerne veľa. My sme kombinovali nocľahy v apartmánoch, hosteloch, mládežníckych ubytovniach a skvele vybavených kempoch. Určite je dobré sa poradiť s mapou a prípadné ubytovanie pod strechou si zaistiť s predstihom.
Väčšina trailov prechádza prírodným parkom Costa Vicentina a voľné táborenie je tu zakázané. Niektorí turisti tento variant síce volia, ale pokiaľ nie ste úplní puristi alebo vás extrémne netlačí rozpočet, tak to, vzhľadom k ponuke dostupného ubytovania aj akejsi dlhodobej udržateľnosti trailu, nie je úplne nevyhnutné.
Dopĺňanie zásob na Fishermen’s Trail
Na Fishermen´s Traile určite nebude trpieť od hladu. V každom z miest a často aj na trase je možné doplniť sily a zahnať smäd v reštauráciách a baroch. Portugalská kuchyňa je vyhlásená a najmä milovníci rýb a všetkého živého z mora si tu prídu na svoje. Ani doplňovanie zásob nie je problém. Vo všetkých mestách fungujú aspoň menšie obchody, ktorých ponuka je skôr základná, ale v zásade dostačujúca. Nie je preto nutné nosiť žiadne väčšie zásoby jedla.
Prekvapivo môže v tejto oblasti pôsobiť veľmi silná komunita Indov, Nepálcov a Thajcov, ktorí tu pracujú hlavne v poľnohospodárstve a prevádzkujú množstvo skvelých bistier, reštaurácií a mini marketov so svojim typickým tovarom. Pri troche predstavivosti sa tak v zapadnutej portugalskej dedinke môžete cítiť ako v Himalájach.
Po celej trase je len minimum zdrojov pitnej vody. Na občasné pramienky sa nedá úplne spoliehať, všetky potoky pritekajú z poľnohospodárskych oblastí (a to piť nechcete) a ani v mestách nie sú časté žiadne verejné zdroje. Vodu je tak možné doplniť len v obchodoch, reštauráciách, kempoch či ubytovaní. Voda z vodovodu je pitná a nie je nutné ju nijako upravovať. Filter tak môžete nechať v kľude doma.
AKO SA VYBAVIŤ na Fishermen’s Trail?
Aké vybavenie naopak doma nenechávať? Určite opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, slnečné okuliare a pokrývku hlavy. Slnečné žiarenie je tu naozaj silné a tienistých miest málo. V kombinácii s pocitovo ochladzujúcim vetrom hrozí úpal či spálenie veľmi ľahko.
Veľmi sa osvedčila ľahká vetrovka, funkčné tričko s dlhým rukávom alebo sun-hoodie (mikina/tričko s kapucňou a vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu).
Trasu je možné bez problémov absolvovať v ľahkých bežeckých topánkach alebo ľahkých trekovkách. Len je dobré sa vyhnúť obuvi s meshovým zvrškom, ktorý prepúšťa jemný piesok. Veľmi šikovné sú ľahké návleky.
Trekové paličky, ktoré štandardne nosím kvôli stavbe stanu a rád používam, tu veľmi potrebné neboli a vyberal som ich len minimálne. Ak plánujete spať pod holým nebom, odporúčal by som aspoň ľahký tarp či plachtu. V pobrežných oblastiach je vysoká vlhkosť vzduchu a silná rosa, tak nech sa ráno nebudíte celí mokrí.
Pokiaľ si plánujete po ceste variť na plynovom variči, budete riešiť nákup plynových kartuší. My sme ich kupovali v Lisabone, dali sa zohnať aj v niektorých kempoch – tam ale skôr len vo väčších gramážach. Ostatné vybavenie je obvyklé a vďaka blízkosti civilizácie je možné cestovať veľmi naľahko.
Doprava na Fishermen’s Trail
Doprava na začiatok a koniec trailu je pomerne jednoduchá. Najbližšími letiskami sú na severe Lisabon a na juhu Faro. My sme leteli z Prahy do Lisabonu. Z Lisabonu do Porto Covo jazdia niekoľkokrát denne autobusy spoločnosti Rede Expressos, ktoré z Lisabonu vychádzajú z prehľadnej autobusovej stanice Sete Rios. Cesta trvá zhruba 2 hodiny. Na cestu z/do Lagosu možno okrem tejto spoločnosti využiť napríklad Flix Bus. Cesta trvá asi 4 hodiny. Cestovné lístky je veľmi vhodné zakúpiť s predstihom online – najmä najrýchlejšie spoje môžu byť vypredané. Lokálnu dopravu obsluhuje viac spoločností. Na vyhľadávanie spojenia fungovali dobre Google mapy.
Fishermen´s Trail je skutočne krásny trek s nádhernými scenériami a ako únik z jarného či jesenného sychravého počasia českej kotliny ho možno určite jedine odporučiť. Vďaka svojej technickej nenáročnosti, dobrej dostupnosti a výbornej infraštruktúre je určite vhodný aj pre všetkých, ktorí s viacdennými trekmi ešte len začínajú, rodiny so zdatnejšími deťmi alebo starších výletníkov. Atlantické pobrežie skrátka nesklame.
Pozn. redakcie: Niekedy sa pri tomto treku môžete stretnúť aj s nesprávnym označením Fisherman's Trail, teda v tvare singuláru namiesto plurálu.
Podobné články
Recenzia: Testujeme skialpové nohavice La Sportiva Orizon
3 minuty čtení
10. 4. 2025, Tereza Bačinová, Magdaléna Válková


Jordánsko: exotický trek horami a púšťou - Jordan Trail
5 minut čtení
9. 4. 2025, Marek Žampach


Srí Lanka: Perla Indického oceánu, raj čaju aj exotickej prírody
7 minut čtení
28. 3. 2025, Tereza Jandová

