Ako vystúpiť na Gerlachovský štít - rady a tipy
Magdaléna Štanglerová/FOTO: Jan Hais
7 minut čtení
Gerlach alebo Gerlachovský štít je so svojimi 2655 metrami pôsobivým vrcholom celého pohoria a zároveň najvyššou horou Vysokých Tatier, Slovenska a celých Karpát. Hora získala názov podľa Gerlachova, územia do ktorého patrí. Do roku 1992 bola najvyššou horou Československej republiky.
Obsah:
- Výstup na Gerlachovský štít
- Klasická výstupová trasa na Gerlach
- Zostup z Gerlachovského štítu
- Vybavenie pre výstup na Gerlach
- Pitný režim a strava
- Výstup na Gerlach hrebeňom Martinovka
- Zimný výstup na Gerlachovský štít

Vrchol leží v juhozápadnej rázsoche Zadného Gerlachu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a tvorí Gerlachovský kotol. Pravdepodobne prvým človekom, ktorý dobyl Gerlachovský štít bol Nemec Ján Still, učiteľ na katolíckej škole v Novej Lesnej, a to v roku 1834. Prvý zimný výstup uskutočnili v roku 1905 Chmielowski a Jordán s horskými vodcami. V dnešnej dobe je výstup na Gerlachovský štít veľmi populárny. Láka jeho výška aj krásne výhľady.
Výstup na Gerlach (2 654,4 m)
Na Gerlachovský štít, najvyšší vrchol Vysokých Tatier, vedie množstvo výstupových trás. Avšak nevedie naň žiadna turistická trasa. Značené chodníky ho obchádzajú z juhu (červená tatranská magistrála) a z východu (zelená značka Velickou dolinou). Najbližšou chatou je horský hotel Sliezsky dom pod juhovýchodnými zrázmi masívu.
OUTDOOROVÁ A CESTOVNÁ LEKÁRNIČKA - ČO MÁ OBSAHOVAŤ? |
ČO SI ZBALIŤ DO HÔR V LETE? RADY A TIPY |
ČO SI ZBALIŤ NA HORY V ZIME |
Výstupy na Gerlach nie sú značené a zaistené tak, aby sa po nej mohli bezpečne pohybovať bežní tatranskí turisti. Preto je tu voľný pohyb osôb zakázaný. Výstup je možný iba s certifikovaným horským vodcom. Ďalšie možnosti sa otvárajú registrovaným horolezcom. Taký horolezec sa legálne môže pohybovať v terénoch III. stupňa lezeckej klasifikácie a viac. (Vo Vysokých Tatrách sa v súčasnosti používa UIAA stupnica.)
Pre výstup s horským vodcom v letných podmienkach si môžete vybrať jednu z troch tradičných výstupových trás:
• klasická trasa cez Velickú a Batizovskú próbu
• Gipsyho ferratu
• Martinský hrebeň
Výstup na Gerlach je možný aj v zimných podmienkach, a to obvykle v čase od decembra do júna.

Klasická výstupová trasa
Klasická trasa pre výstup na Gerlach začína na Sliezskom dome a vedie cez Velickú dolinu a Velickú próbu na vrchol Gerlachovského štítu. Zostup vedie cez Batizovský žľab a Batizovskú próbu do Batizovskej doliny. Klasická trasa na výstup na Gerlach je tým najľahším výstupovým variantom. Je ideálny pre letné podmienky.
Výstup na Gerlach sa začína v Tatranskej Polianke, kde je miesto zrazu s horskými vodcami. Z Tatranskej Polianky sa ide pešo asi 700 výškových metrov alebo sa dá ísť terénnym autom / mikrobusom k horskému hotelu Sliezsky dom (1680 m n. m.), kde začína samotný výstup.

ZAUJÍMAVOSŤ Z HISTÓrie
Prvý výstup z Velickej doliny cez Velickú próbu zorganizoval kaukazský a himalájsky horolezec Mór Déchy 31. augusta 1874. Bol to šiesty známy výstup na Gerlach. O rok neskôr štôlski vodcovia Ján Pastrnák a Ján Ruman Driečny prví prešli Batizovskou próbou. Na vrchol sa tadiaľto dostali až 15. augusta 1877 s krompašským inžinierom Viktorom Lorencom.
Najprv budeme kráčať cez Velickú dolinu, okolo Večného dažďa až na prah Dolnej Kvetnice. V tomto mieste sa odpojíme od turistického chodníka a pokračujeme pod Velickú próbu. Toto je prvé náročné miesto výstupu, cez ktoré preliezame vystrojení sedacím úväzom a spoľahlivou prilbou a naviazaní na lano. Po prekonaní próby pokračujeme strmým skalným terénom do Sedla nad Kotlom, ktoré má výšku 2440 m n. m. Úsek od Sliezskeho domu do Sedla nad Kotlom je kondične najnáročnejší. Zvládnuť by sme to mali za 2-2,5 hodiny.
Zo sedla pokračujeme traverzom Gerlachovského kotla do Štrbiny pod Kotlovým 2 560 m n. m. Z tejto štrbiny po prvýkrát uvidíme vrchol Gerlachu aj s krížom a dostávame sa zároveň na stranu Batizovskej doliny. Zo štrbiny je veľkolepý výhľad na východnú aj západnú časť Tatier.

Vrchol je už na dohľad, ale ešte potrebujeme ¾-1 hod. Pokračujeme lezecky náročnejším terénom a preliezame miesta ako Okno, Počúvajov žľab a Batizovský žľab. Zo žľabu nás čaká posledný výstup a po 15 minútach stojíme na vrchole Gerlachovského štítu. Vhodné obdobie pre výstup klasickou trasou na Gerlach je obvykle od konca júna do konca babieho leta (cca koniec októbra).
zostup z gerlachu Batizovskou próbou
Po prestávke a doplnení energie začíname so zostupom z vrcholu Gerlachu, ktorý vedie cez Batizovský žľab. Meníme poradie a horský vodca zostupeje ako posledný. Prvých 30 minút je terén náročnejší. Centrálna časť Batizovského žľabu je o niečo ľahšia. Po zhruba hodine dorazíme ku kramliam. Toto je najnáročnejšia časť zostupu. Istení lanom pomaly zliezame kramle až ku začiatku Batizovskej próby.

Náročnosť
Klasická trasa na Gerlach je v horolezeckej obtiažnosti do II. stupňa. Preto je možná len s horským vodcom. V lezeckej terminológii je braná len ako zostupová trasa. Platí obmedzenie na maximálne 3 ľudí na 1 horského vodcu. Cena Gerlachu s profesionálnym horským vodcom IVBV-UIAGM-IFMGA sa pohybuje okolo 350-420 €.
Vybavenie pre výstup na Gerlachovský štít
Výstroj pre výstup na Gerlach alebo aj na jednodennú vysokohorskú túru je v podstate rovnaký. Základom je pevná obuv, dobrý batoh a funkčné oblečenie. Batoh je základná vec. Musíte sa do niečoho zbaliť. Na výstup na Gerlach postačuje batoh s objemom okolo 30. Keď si dáte batoh na chrbát, mali by ste sa cítiť pohodlne, nemal by vás nikde tlačiť. Váha samotného batohu by nemala prekročiť cca 1 kg. Všetko navyše je zbytočné. Pre jednodňové túry v letnom období odporúčame batoh typu Black Diamond Blitz 28 alebo Arc'teryx Alpha AR 35. Je ľahký, praktický a zbalíte doň všetko, čo potrebujete.

V období zhruba od začiatku júla už panujú letné podmienky a vystupujeme bez stúpacích želiez a cepínov. Práve na toto obdobie je vyššie uvedená odporúčaná výstroj. V prípade, že sa na Gerlachu nachádza ešte sneh (tj zhruba od novembra do konca júna), vystupujeme na vrchol s mačkami a cepínom. Tomu je prispôsobená aj výstroj, ktorú potrebujeme.
Vhodné turistické topánky pre výstup na Gerlach, to je jedna z najdôležitejších vecí. Správna obuv je letná turistická vysoká obuv chrániaca členok s pevnou podrážkou. Nemali by ste mať nízke topánky. Do vhodných topánok sa oplatí investovať, ale to neznamená, že si ich kúpite deň pred túrou a ďalší deň sa vydáte na Gerlach. Odporúčam topánky La Sportiva Aequilibrium ST GTX. Tieto topánky sú vhodné aj na hrebeňové a ľahké lezecké túry.
Nezabudnite na vhodné ponožky! Ponožka na vysokohorskú túru musí byť vysoká a primerane hrubá. Niekto má v obľube umelé materiály, ale osobne už niekoľko rokov používam vlnené ponožky z merino vlny.
VRCHNÁ VRSTVA
Vrchná vrstva oblečenia (vetrovka, príp. aj nohavice) nás chráni pred vonkajšími vplyvmi ako vietor, dážď, sneh, a preto by mala byť z vodeodolného materiálu, napr. s použitím membrány gore-tex. Vhodné sú napr. od českého výrobcu Direct Alpine.
STREDNÁ ALEBO DRUHÁ VRSTVA
Druhá vrstva plní termoizolačnú funkciu, avšak musí byť aj dostatočne priedušná, aby odvádzala potrebnú vlhkosť. V letnom období stačí, keď je táto vrstva z materiálov ako fleece (softshell, powerstretch a pod.) alebo z vlny. Ako druhú vrstvu môžete použiť materiály Polartec Power Dry. Perfektne dýchajú, odvádzajú vlhkosť a rýchlo na vás vyschnú.
Spodná vrstva
Spodná vrstva oblečenia slúži na odvádzanie potu a vlhkosti od pokožky. Táto vrstva by mala byť z rýchloschnúcich materiálov, nevhodná je bavlna. Vybrať si môžete z prírodných materiálov (merino vlna) alebo syntetických materiálov.
ČIAPKa A TENKÉ RUKAVICE
Bez tenkej čiapky a rukavíc sa ani v lete v Tatrách nezaobídete. Ako čiapka prípadne postačí tenká univerzálna trubicová šatka. Veľmi vhodné sú tenké kožené alebo syntetické rukavice, s ktorými sa aj dobre lezie. Zvážte len, či zvolíte rukavice celoprstové, alebo trojštvrťové.
SLNEČNÉ OKULIARE
Slnečné okuliare patria taktiež v povinnej výbave v horách. Vhodný je zároveň plastový obal, aby ste ich nezničili. Napr. odolné okuliare so zárukou od značky Julbo.
Pitný režim a strava
Niekto preferuje čaj, niekto minerálku, niekto iónový nápoj. Výstup na Gerlach spoločne so zostupom trvá obvykle okolo 8 hodín. Preto by ste mali mať so sebou aspoň 1 liter tekutín. V letných horúčavách aj znateľne viac.
Zo stravy sú najdôležitejšie raňajky, a to aj pre tých, ktorí nie sú zvyknutí raňajkovať. Keď vyrážame na túru ráno na svitaní, pre niekoho je problém niečo do seba dostať, ale verte, že je to nutné. Aj na túru si so sebou vezmite dostatočné množstvo jedla vrátane niečoho sladkého. Myslite ale zároveň aj na váhu požívatín! Voľte niečo „nadupané“ s vysokou energetickou hustotou.
Nezabudnite ani na lekárničku vrátane izofólie, spoľahlivú čelovku. Lezecké vybavenie zaisťuje sprievodca, ale vždy je lepšie mať svoje.
Výstup na Gerlach hrebeňom Martinovka
Hrebeň Martinovka je jednou z najkrajších hrebeňových túr vo Vysokých Tatrách. Ide o úsek od Poľského hrebeňa až po Gerlachovský štít. Výstup Martinovkou s horským vodcom spravidla začína v Litvorovom sedle.

Gipsyho ferrata/Tatarkova próba na Gerlach
Gipsyho ferrata ako výstup na Gerlach je náročnejšia trasa na najvyšší vrchol Vysokých Tatier. V jednom úseku – komíne, je táto trasa zaistená reťazami.
Táto trasa začína na Sliezskom dome. Najskôr budeme kráčať cez Velickú dolinu, okolo Večného dažďa. Turistickým chodníkom pokračujeme až k Dlhému plesu, ktoré sa nachádza pod Krčmárovým žľabom. V týchto miestach sa odpojíme od turistického chodníka a smerujeme k začiatku Gipsyho ferraty. „Ferrata“ je v podstate asi 50-metrový úsek zabezpečenými reťazami a kramľami. Po prekonaní tohto miesta pokračujeme skalným terénom do Gerlachovského sedla.

Z Gerlachovského sedla lezieme hrebeňom Martinovka, ktorý je jedným z najkrajších vo Vysokých Tatrách. Po asi 40 minútach dorazíme na vrchol Gerlachovského štítu. Celý výstup by nám mal zabrať 3,5-4 hodiny. Pre zostup sú na výber dva varianty – cez Batizovskú próbu do Batizovskej doliny alebo cez Velickú próbu do Velickej doliny.
Skalný terén v Gipsyho ferrate je II.-III. stupňa horolezeckej obtiažnosti. Vhodné obdobie pre výstup na Gerlach cez Gipsyho ferratu trvá obvykle od konca júna do konca babieho leta (cca koniec októbra).

Zimný výstup na Gerlach
Výstup na Gerlach je možný aj v zimných, resp. jarných mesiacoch, pričom termín je závislý na aktuálnych snehových a lavínových podmienkach. Trasa vedie cez Batizovskú dolinu a Batizovský žľab vo výstupe aj v zostupe.
Magdalena Štanglerová
Magda je rodáčka z Krkonôš, vášnivá športovkyňa, lezkyňa a lyžiarka. Najradšej má české piesky a hory. Najčastejšie ju nájdete v okolí Adršpachu, Krkonôš alebo Chamonix, ako sa oddáva tradičnému lezeniu a pohybu v prírodných terénoch. Láka ju dobrodružstvo s tým spojené. Z alpských disciplín inklinuje najviac ku skialpinizmu a pohybu vo voľnom teréne. Je absolventkou FTVS UK so špecializáciou trénerstva športového lezenia a lyžovania.