8 zaručených tipov ako na varenie v prírode
Roman Pospíchal
5 minut čtení
Tiež ste ako malí špunti na školskom výlete sedeli na pni a prežúvali rezeň v chlebe, starostlivo od mamičky zabalený v alobale? To už je dávno za nami. Vyrástli sme. Povieme si, aké máme možnosti pripraviť si jedlo v prírode, či už na turistike, pod stanom v kempe alebo pri dobývaní zasnežených vrcholkov.
SPRÁVNY VARIČ DO PRÍRODY
Bez variča alebo ak chcete horáka, sa väčšinou nezaobídete. Najrozšírenejšie sú tie plynové. Sú skladné a jednoduché na obsluhu. Plynovú kartušu síce nemožno prepravovať lietadlom, ale v 21. storočí sa dá zaobstarať v podstate na všetkých kontinentoch. Keď cestujete autom a nemusíte riešiť váhu, môžete zvesela siahnuť po platničkovom, kempingovom variči alebo plynovom grile. Benzínové sú už trochu zložitejšie prístroje, trochu neskladné, ale palivo do nich sa dá zohnať snáď všade. Navyše vás nebudú hnevať pri nízkych teplotách. Takou trochu odstrčenou skupinou sú drevené a liehové alternatívy. Nie sú príliš efektívne, ale za to sú lacné. A nezabúdajte na závetrie, keď príde nejaká fujavica, pomôže vám variť efektívnejšie. Tiež je fajn, zvlášť v ostrejších podmienkach, nezabudnúť kresadlo. Bližšie informácie o výbere a typoch varičov ponúka tento článok.
NEPODCEŇTE KOTLÍK ALEBO EŠUS
Podľa toho, kam a na ako dlho sa chystáte, sa odvíja množstvo vecí, vrátane typu riadu. Minimalisti a gramári siahnu napríklad po malom titánovom hrnci alebo Jetboile, ktorý je povedzme spojením hrnca a variča. Niekto naopak chce uvariť celej rodine na jednodennom výšľape, tak mu nie je zaťažko vziať si so sebou väčší hrniec a iné pomôcky k tomu. Nôž, vareška a doštička sú v takomto prípade základ. Ale ani väčší hrniec nemusí byť neskladný (napr. X-pot od Sea to summit). Pokiaľ budete chcieť variť na ohni počítajte s tým, že na rozdiel od plynu z variča, vám otvorený oheň vaše novo kúpené hrnce značne očudí a je dosť možné, že sa nebudú dať umyť. Musím podotknúť, že ma žena vtedy nepochválila.
JEDLO NA TURISTIKU SI môžete PRIPRAVIŤ AJ DOMA
Napríklad sušené mäso sa teší veľkej obľube. Môžete si ho nasušiť aj doma. Najpraktickejšie je použiť sušičku na ovocie, ale dá sa to opatrne aj v rúre. A sušiť sa dá aj zelenina, samozrejme huby, ale napríklad aj syr, za ktorý budete do cestovín vďační. Hotové si to potom nasáčkujete do priehľadných znovu uzatvárateľných vreciek. Doma si pripravte aj správne dochucovadlá do skladných koreničiek. Tie základné sú samozrejme soľ, korenie, sušený cesnak ale napríklad aj karí alebo chilli.
KUPOVANÉ NEMUSÍ ZNAMENAŤ pochybné
Hotové jedlo si môžete aj kúpiť. Evergreenom sú „čínske“ polievky a následne z nich aj brucha-bôľ. Tomuto nešváru sa môžeme vyhnúť. Dnes sú už na trhu dostupné rôzne vrecká s veľmi kvalitným obsahom. Napríklad česká firma Adventure menu ponúka hotové dehydrované jedlá, ktoré váš chrbát nebudú pri výstupe zaťažovať a chutia fantasticky. Alebo je dostupný klasický, nesušený variant, ktorý je potrebné len ohriať. A to sa dá urobiť aj pomocou samoohrevnej kapsule a ohrevného vrecka. Oba varianty vám ušetria riad, pretože ich možno pohodlne konzumovať priamo z vrecka.
ČO JESŤ V HORÁCH ALEBO NA EXPEDÍCIÁCH
Keď budete plánovať nejaký náročnejší výstup do vysokých kopcov, treba sa nad jedlom dobre zamyslieť. Určite zvoľte správny varič. Alpinisti a horolezci preferujú Jetboil (staršie, ale stále platné info tu), prípadne benzínový varič. Mrknite tiež na článok o varičoch SOTO.
Jedlo by malo byť energeticky bohaté, ľahko stráviteľné a ľahké na transport. Na raňajky napríklad klasicky ovsené kaše doplnené sušeným ovocím. A k tomu aspoň polliter čaju nech sa človek zavodní. Majte na pamäti, že čierny a zelený dehydruje, teda siahneme radšej po ovocnom. Pri výstupe majte po vreckách nejaké vitamíny, minerály (horčík blahodarne pôsobí na svalstvo), cukry a trochu toho tuku, zase napríklad sušené ovocie, oriešky, raw alebo energy tyčinky, čokoládu, jerky. A nezabúdať piť! Po výkone sa hodí polievka, tá nám opäť pomôže so zavodnením alebo môže prísť na rad "jedlo zo sáčku". Na večer je tiež vhodné doplniť bielkoviny. Na dlhých expedíciách môže byť zloženie podobné, len je vhodné kvôli stereotypu rôzne jedlá náležite striedať. Alebo, keď je možnosť, spestriť si to niečím z miestnych zdrojov. Na výpravách môže byť problém s kvalitou vody, o filtroch sme písali tu.
VARENIE V KOTLÍKU
Varenie v kotlíku alebo ešuse na otvorenom ohni môže byť pre niekoho skúškou. Lenže, keď sa jedlo podarí, tak je to veľká, po ohni voňajúca paráda. Kotlík môžete postaviť na kamene, zavesiť na trojnožku, alebo na palicu položenú na dvoch vidliciach. Je dôležité, aby použité drevo bolo tvrdé, aby len tak neprehorelo a váš kotlíkový guláš pre vašich kamarátov, kamarátky a ratolesti neskončil v ohni. Počítajte s tým, že otvorený oheň nedokážete len tak ľahko regulovať, takže predvídajte, aby ste si gulášik nepripálili. A pripravte si palicu na manipuláciu s horúcim kotlíkom.
ZálesáckE recepty
Jedlá z uhlíkov
Možno ste ako malí, keď vás s prichádzajúcou jeseňou starí rodičia nútili do zberu zemiakov, ochutnali na záver dňa zemiaky pečené v pahrebe. Len olúpať a osoliť. Jednoduchá mňamka. Rovnako tak sa dajú robiť aj ďalšie suroviny. Mäso v ohni, to je vec. Skúste napríklad do alobalu zabaliť kura s plátkami zemiakov a bylinkami a šupnúť do horúcej pahreby. Vegetariáni nepohrdnú syrom, ale pozor, tu už ide o sekundy.
Z ohňa vytiahnuté
Rovnako si z mladosti pamätáte jablká opečené na palici? Na to trošku škorice alebo trstinový cukor. Dnes dokonca ani nie je potrebné rezať vetvy v okolí, ale môžete využiť teleskopický opekač, napr. Fire Fork od Robens. Ale na ohni sa dá opekať napríklad aj chlebové cesto namotané okolo palice ako had. Len posypať rascou alebo napríklad makom. Môžeme ale použiť aj rozohriate kamene z ohňa a priamo na nich upiecť mäsovú alebo zemiakovú placku.
Využívajte prírodné zdroje
V prírode nájdete veľa vecí, ktoré vám môžu byť kulinársky prospešné. Nazbierajte si na čaj listy jahôd a malín alebo jarné smrekové prírastky. Žihľava môže tiež poslúžiť na prípravu čaju alebo ako alternatíva špenátu do cestovín alebo k mäsu. Ku klobáse si môžete vykopať chren. Samozrejmosťou sú potom huby, napríklad do praženice alebo k mäsu. A s jeseňou prichádzajúca úroda ovocia, kukurice...
Vyskúšajte raritnú úpravu jedál
Pokiaľ vás láka nejaká trochu netradičná príprava jedál, vyskúšajte napríklad Setonov hrniec. Je to v podstate diera v zemi s horúcimi kameňmi, vašim jedlom zabaleným napríklad v lopúchovom liste a zahrnuté hlinou.
Alebo môžete použiť ešus, ktorý poslúži ako pec. Do veka ešusu dáme mäso a podlejeme, priklopíme spodkom ešusu a umiestnime do horúcich uhlíkov, obložíme drevom a udržujeme mierny oheň…
PRIPRAVTE SI DOBRÚ KÁVU
Veľa z nás si doma odsype trochu toho instantu alebo mletej kávy a s tým potom hospodári. Fajnšmeker už vie, čo má rád a úplne sa mu nechce sa toho vzdávať ani vonku. Základom je čerstvo namletá káva. Na trhu existuje množstvo mlynčekov. Niektoré majú aj viacero funkcií ako napríklad Cafflano Klassic. Ten poslúži rovno aj ako termohrnček a filter. Existujú dokonca aj prístroje, ktoré vám pomôžu urobiť espresso a to len pomocou horúcej vody a vašej sily, ako to vie Kompresso od Cafflano. Nájdeme ale aj ďalších pomocníkov, napríklad na báze aeropressu, prispôsobených na použitie v prírode. Napríklad Javapress od GSI.
Aby toho ale nebolo málo, ešte je možnosť využiť predpripravenú porciu kávy či už v provizórnej kanvičke (Grower´s cup), ktorá vám nápoj rovno prefiltruje alebo vo filtri, ktorý rozprestriete nad hrnček (Drip it). Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob prípravy, určite to bude nielen chuťový zážitok pre vás a vašich priateľov. Nepodceňujte pitný režim!
BONUSOVÉ TIPY NA ZÁVER
Keď budete rozpúšťať sneh, tak ho do ešusu poriadne natlačte a pokiaľ možno prelejte trochou vody. Suchý sneh obsahuje veľa vzduchu a tak sa topí pomaly.
Aby ste ušetrili plyn v kartuši, varte len jedlá s krátku dobou prípravy. Odskúšaný je kuskus, červená šošovica, instantné cestoviny… Môžete tiež požadované suroviny ráno nahádzať do termosky a zaliať horúcou vodou. Večer budete mať „navarené“.
Keď vám dochádzajúca kartuša odmieta vydať posledné „kvapky“ plynu, nalejte si do viečka ešusu trochu teplej vody a kartušu tam postavte. Ako zázrakom sa plyn začne drať von.
Vyrazte do prírody a užívajte si ju. A keď to bude s dobrým jedlom uvareným vonku, navyše s pomocou ingrediencií, ktoré ste našli v okolí… Bude to dokonalý deň.
Skvelý článok, inšpirovaný jej Outdoorovou kuchárkou, napísala Petra. Veľa rád a receptov na varenie v prírode, nielen v kotlíku.
Zdroje: čerpané zo skúseností, od priateľov, aj z kníh: Pospěchová Petra, Outdoorová kuchárka, 2016 a Rok mladého táborníka od Kamila Buderu a Jaroslava Strejca s ilustráciami Marko Čermáka a Jana Zoula, 1990.
Foto: autor, Ondra Železník a Libor Dušek
Mrknite na ďalšie články z autorovho pera: